logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sympozjum i nagrody „Ubi Caritas” zakończą Tydzień Miłosierdzia
 


Sympozjum poświęcone duchowości Caritas, zatytułowane „Nic nie zastąpi miłości”, odbędzie się jutro (4.10) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (przy ul. Wóycickiego 1/3). Odwołując się do encykliki „Deus caritas est” organizatorzy pragną zatrzymać się nad takimi zagadnieniami jak kościelna tożsamość działalności Caritas, wymiar apostolski dzieł miłosierdzia, sylwetka duchowa pracownika i wolontariusza Caritas.

Gości z kraju i zagranicy powita rektor UKSW ks. prof. Ryszard Rumianek, w tematykę sympozjum wprowadzi zaś ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Kard. Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, podejmie kwestię predyspozycji ludzkich i duchowych tych, którzy działają w kościelnych organizacjach charytatywnych. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w siedzibie Episkopatu Polski hierarcha podkreślił, że chrześcijanie powinni zdawać sobie sprawę z wartości miłości tkwiącej w Kościele oraz że nie wszystkie intencje pomocy da się zrealizować w postaci materialnej. "Gdy stoję przed umierającym, to dar w postaci czeku nic mu nie pomoże. Opowiem mu raczej o czekającym go życiu wiecznym, w ten sposób przynosząc mu nadzieję przed śmiercią" - wyjaśniał kard. Cordes.

„Czy można mówić o duchowości Caritas?” – temat ten podejmie podczas jutrzejszego sympozjum na UKSW ks. prof. Stanisław Urbański. Wśród prelegentów znajdą się także m.in. biskup pelpliński Jan Szlaga, ks. prał. Salvatore Ferdinandi z Caritas Italiana i ks. prał. Erny Gillen, prezydent Caritas Europa. Obecni będą również przedstawiciele innych organizacji charytatywnych - duchowość posługi charytatywnej w Kościele ewangelicko-augsburskim w Polsce omówi bp Ryszard Bogusz, prezes Diakonii Polskiej, a o duchowych podstawach posługi charytatywnej w Kościele prawosławnym powie biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS.

W trakcie sympozjum uczestnicy wezmą udział w Eucharystii, celebrowanej pod przewodnictwem kard. Cordesa. Homilię wygłosi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. O godz. 15.00 zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Warto przypomnieć, że Tydzień Miłosierdzia rozpoczął się w tym roku beatyfikacją ks. Michała Sopoćki, głosiciela Bożego Miłosierdzia i spowiednika s. Faustyny. W tę niedzielę, tuż po jego zakończeniu przypada zaś 70. rocznica śmierci s. Faustyny. W ten sposób temat miłosierdzia ludzkiego i Miłosierdzia Bożego zbiegają się ze sobą.

Obrady sympozjum podsumuje bp Grzegorz Balcerek, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Caritas Polska jest instytucją charytatywną polskiego Episkopatu, koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Caritas udziela również pomocy humanitarnej ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

Wieczorem 4 października w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień za pracę charytatywną. Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego wręczy nagrodę „Miłosierny Samarytanin” dla ks. Emila Gajdacza, zaangażowanego w dzieła Diakonii. Z kolei Caritas Polska uhonoruje laureatów nagrodą „Ubi Caritas”.

W kategorii „Świadectwo Caritas” nagrodę otrzymały Teresa Urban i Ewa Ways, są one założycielkami i inicjatorkami hospicjum Caritas św. Józefa w Radomiu. Placówka od 1991 roku zajmuje się opieką długo i krótkoterminową nad chorymi, a także organizowaniem szkoleń dla wolontariuszy, dniami skupienia, pozyskiwaniem funduszy na zakup leków i artykułów medycznych oraz organizowaniem spotkań dla rodzin osieroconych. W kategorii "Współpraca Caritas" wyróżniono Fundację św. Mikołaja, we współpracy z którą Caritas od kilku lat organizuje kampanie społeczne. Jedną z nich jest projekt „Mama w pracy”, który ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej sytuacji matek na rynku pracy oraz poprawę warunków pracy dla matek. W kategorii "Darczyńca" Caritas wyróżniło Przemysława Roszaka z firmy METAX. Laureat jest piekarzem, który od 10 lat przekazuje codziennie chleb dla bezdomnych i dla Domu Matki i Dziecka w Gnieźnie, a także wspiera Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Nagroda Dyrektora Caritas „Ubi Caritas” przyznawana jest od 2003 r. Kandydatów przedstawiają Caritas diecezjalne, a laureatów wyłania kapituła, której przewodniczy dziennikarka TVP Iwona Schymalla.

Zobacz także:
Nagrania - kard. P.J. Cordes i ks. M. Subocz
Fotoreportaż z konferencji prasowej z udziałem kard. Cordesa

(Caritas Polska/ md © Biuro Prasowe KEP 2008)