Katolik.pl - Szafarz chrztu
logo
Środa, 21 października 2020 r.
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza, Jakuba Strzemię, Urszuli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Szafarz chrztu
materiał własny
 


Szafarz chrztu

W jakim przypadku może ważnie udzielić chrztu każdy człowiek?

Ponieważ chrzest włącza we wspólnotę Kościoła, uroczyste, liturgiczne udzielanie go należy do urzędu Kościoła. Początkowo było nawet zastrzeżone biskupowi. Dopiero później uroczyste udzielanie chrztu zostało przekazane także kapłanom i diakonom. Ponieważ jednak chrzest jest konieczny do zbawienia, w przypadku naglącym może go ważnie udzielić każdy chrześcijanin, a nawet każdy człowiek, choćby sam był nie ochrzczony, jeśli tylko uczyni w formie przepisanej przez Kościół i zgodnie z intencją Kościoła. Właściwym szafarzem chrztu jest przecież sam Chrystus.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Używanie wody święconej wygląda mi trochę na hocus-pocus, na czarną magię. Mówi się, że diabeł ucieka od świeconej wody. Co w niej jest, że miałby się jej bać? Ona nie przestaje być zwykłą wodą.
 
Fr. Justin
Z prasy katolickiej wyniosłem przeświadczenie, że Kościół uważa technikę za przekleństwo, a nie w błogosławieństwo.
 
ks. Aleksander Radecki
Niby drobna sprawa, ale jakże irytująca, wręcz stresująca, gdy przyjdzie człowiekowi znaleźć się poza własną parafią i zetknąć z innymi zwyczajami liturgicznymi. I jakże wtedy wierzyć w dialog międzyreligijny, ekumenizm, pojednanie narodów i jedność wszystkich chrześcijan, gdy zabraknie podstawowego posłuszeństwa i jedności w sprawie tak prostej?...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー