logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Szkoła przeciwko "totalitaryzmowi świeckości"
 


Jubileusz 60-lecia wznowienia po wojnie działalności obchodziła Szkoła Sióstr Nazaretanek św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
 
"Przed polskimi wychowawcami stoją dziś nowe wyzwania. Nauczyciele muszą ostrzegać uczniów i rodziców, że demokracja bez wartości zmienia się w totalitaryzm świeckości" – mówił podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej z okazji jubileuszu w Bazylice Katedralnej ks. bp ordynariusz Kazimierz Ryczan.
 
"Dziś w kulturze Europy jest wolność dla wszystkiego, co świeckie – to, co religijne, musi być zamknięte w prywatności; we Francji nie można nosić w szkołach i w urzędach chust arabskich, krzyży i jarmułek żydowskich, zapanował nowy totalitaryzm – wszystko inne można nosić, byleby nie przypominało o religii i Bogu."
 
Na uroczystości przybyło wielu absolwentów, którzy szkołę kończyli tuż po wojnie; dumni ze szkoły są też obecni uczniowie gimnazjum i liceum Nazaretanek.
 
Szkoła w ostatnim 60-leciu borykała się z wieloma problemami. Władze zlikwidowały ją w 1960 roku, ponownie zaczęła działać dopiero w 2001, gdy Nazaretanki odzyskały budynek przy ulicy Słowackiego.