Wydawca: Salwator Format: 145 x 205 mm ISBN: 978-83-60082-86-7 Ilość stron: 153 Rok wydania: 2006 Rodzaj okładki: Miękka |
Adwent 2021
Proponowane w tym roku rozważania dotykają wielkiej tajemnicy, jaką jest wcielenie Boga Samego – jest to fundamentalna prawda wiary chrześcijańskiej oraz jedno z ważniejszych wydarzeń, które świętujemy co roku od ponad 2 tysięcy lat. Jednak, warto zadać pytanie: czy to tylko pamiątka? wspomnienia z dawien dawna? piękna opowieść o tym, jak Bóg narodził się wśrod swojego stworzenia?
"Jakże łatwo obchodzić Boże Narodzenie, tracąc z oczu jego istotę albo do tego stopnia znać chrześcijańską naukę na jego temat, że nie robi ono na nas absolutnie żadnego wrażenia.
Tymczasem Boże Narodzenie powinno pozostawiać w naszym życiu wyraźny ślad. W uroczystości tej celebrujemy przyjście na świat Boga w ludzkim ciele. On wkroczył do naszego świata po to, by wejść w nasze życie. Przybył dzielić nasz los; nadać znaczenie wszystkiemu, co czynimy; leczyć rany i dawać życie.
Czy jestem gotów wpuścić Go do mojego życia? Zapytajmy inaczej: czy widzę w Nim intruza, którego należy się pozbyć, czy też oczekiwanego gościa?"
(fragmemt książki Tajemnica Wcielenia)
Czy Boże Narodzenie może wydarzyć się na poziomie osobistego przeżywania, głęboko w sercach wszystkich, którzy szukają Boga i wszystkich wzywających Go szczerze? Wierzymy, że tak! Dla pogłębienia tego przekonania proponujemy internetowe rekolekcje adwentowe.
W dniach 20 do 25 grudnia zapraszamy na rekolekcje internetowe
w oparciu o książkę o tytule: "Tajemnica Wcielenia" autorstwa kard. Basila Hume'a OSB,
wydanej przez Wydawnictwo Salwator.
kard. Basil Hume OSB
– (1923-1999) w wieku 18 lat wstąpił do klasztoru benedyktynów w opactwie Ampleforth w North Yorkshire. Przybrał imię Basil, kiedy w 1945 r. złożył ostatnie śluby zakonne. 9 lutego 1976 r. papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Westminsteru, a później w tym samym roku kardynałem. Był pierwszym mnichem, który został angielskim arcybiskupem od 1850 roku. Okres sprawowania urzędu przez kardynała Hume'a sprawił, że katolicyzm stał się w Wielkiej Brytanii bardziej akceptowany niż przez 400 lat. W 1995 roku królowa Elżbieta II odwiedziła po raz pierwszy katedrę westminsterską. W kwietniu 1999 r. zdiagnozowano u niego nieoperacyjnego raka żołądka. 2 czerwca tego samego roku królowa Elżbieta przyznała mu Order Zasługi. Zmarł nieco ponad dwa tygodnie później, 17 czerwca w Londynie, w wieku 76 lat. Jego pogrzeb był transmitowany na żywo w ogólnokrajowej telewizji i został pochowany w Katedrze Westminsterskiej. Papież Jan Paweł II powiedział o nim, że był „pasterzem o wielkim duchowym i moralnym charakterze”.
Serdecznie zapraszamy do codziennych rozważań przed Narodzeniem Pańskim.
Pierwsze rozważanie już 20 grudnia w poniedziałek!
Wszystkie Ewangelie pokazują jedno: z Jezusem można rozmawiać i to rozmawiać nie o byle czym, ale o tym, czego Bóg chciał, co zapowiedział przez swoich proroków i co się teraz wypełniło. Z Jezusem można się spotkać przy stole, przy łamaniu chleba, a także, kiedy jesteśmy razem. Z Jezusem można też zobaczyć na nowo kim my sami jesteśmy i jak należy rozumieć proroctwa Starego Testamentu.
O wiarygodności ewangelii z ks. Tomaszem Węcławskim dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawia Ela Konderak
Eucharystia – wielka tajemnica wiary – stoi w centrum życia Kościoła. Sprawuje ją Kościół tak, że staje się ona ofiarą Chrystusa z Jego polecenia, składaną Ojcu w Duchu Świętym. Eucharystia to szczególna uczta miłości, na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni. Chrystus gromadzi na nią swoich umiłowanych niemal od dwóch tysięcy lat. Sprawowanie Eucharystii nabierało w przez wieki wielu odcieni, bo różne były tradycje lokalne. Zawsze jednak była to ta sama Eucharystia.