logo
Czwartek, 07 grudnia 2023 r.
imieniny:
Ambrożego, Marcina, Sobiesława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Basil Hume OSB
Tajemnica Wcielenia
Wydawnictwo Salwator
 


Kardynał Basil Hume zachęca nas, abyśmy spojrzeli na nowe tysiąclecie z innej perspektywy, abyśmy wykorzystali ten przełom, by przywrócić do naszego życia Boga. Jako jeden z przykładów pokazuje nam nasze Boże Narodzenie, pełne przygotowań, zakupów, prezentów, ale pozbawione refleksji, świadomości, że to przecież rocznica nadejścia Pana, naszej nadziei na odkupienie. Na przełomie tysiącleci obchodziliśmy ją po raz dwutysięczny. Czy w naszym życiu zaszły w związku z tym jakieś zmiany?

Wydawca: Salwator
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-60082-86-7
Ilość stron: 153
Rok wydania: 2006
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 

Adwent 2021Proponowane w tym roku rozważania dotykają wielkiej tajemnicy, jaką jest wcielenie Boga Samego – jest to fundamentalna prawda wiary chrześcijańskiej oraz jedno z ważniejszych wydarzeń, które świętujemy co roku od ponad 2 tysięcy lat. Jednak, warto zadać pytanie: czy to tylko pamiątka? wspomnienia z dawien dawna? piękna opowieść o tym, jak Bóg narodził się wśrod swojego stworzenia?

 

"Jakże łatwo obchodzić Boże Narodzenie, tracąc z oczu jego istotę albo do tego stopnia znać chrześcijańską naukę na jego temat, że nie robi ono na nas absolutnie żadnego wrażenia.
Tymczasem Boże Narodzenie powinno pozostawiać w naszym życiu wyraźny ślad. W uroczystości tej celebrujemy przyjście na świat Boga w ludzkim ciele. On wkroczył do naszego świata po to, by wejść w nasze życie. Przybył dzielić nasz los; nadać znaczenie wszystkiemu, co czynimy; leczyć rany i dawać życie.
Czy jestem gotów wpuścić Go do mojego życia? Zapytajmy inaczej: czy widzę w Nim intruza, którego należy się pozbyć, czy też oczekiwanego gościa?"

 

(fragmemt książki Tajemnica Wcielenia)


Czy Boże Narodzenie może wydarzyć się na poziomie osobistego przeżywania, głęboko w sercach wszystkich, którzy szukają Boga i wszystkich wzywających Go szczerze? Wierzymy, że tak! Dla pogłębienia tego przekonania proponujemy internetowe rekolekcje adwentowe.

 

 

W dniach 20 do 25 grudnia zapraszamy na rekolekcje internetowe

w oparciu o książkę o tytule: "Tajemnica Wcielenia" autorstwa kard. Basila Hume'a OSB,

wydanej przez Wydawnictwo Salwator.

 

 

 

kard. Basil Hume OSB
– (1923-1999) w wieku 18 lat wstąpił do klasztoru benedyktynów w opactwie Ampleforth w North Yorkshire. Przybrał imię Basil, kiedy w 1945 r. złożył ostatnie śluby zakonne. 9 lutego 1976 r. papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Westminsteru, a później w tym samym roku kardynałem. Był pierwszym mnichem, który został angielskim arcybiskupem od 1850 roku. Okres sprawowania urzędu przez kardynała Hume'a sprawił, że katolicyzm stał się w Wielkiej Brytanii bardziej akceptowany niż przez 400 lat. W 1995 roku królowa Elżbieta II odwiedziła po raz pierwszy katedrę westminsterską. W kwietniu 1999 r. zdiagnozowano u niego nieoperacyjnego raka żołądka. 2 czerwca tego samego roku królowa Elżbieta przyznała mu Order Zasługi. Zmarł nieco ponad dwa tygodnie później, 17 czerwca w Londynie, w wieku 76 lat. Jego pogrzeb był transmitowany na żywo w ogólnokrajowej telewizji i został pochowany w Katedrze Westminsterskiej. Papież Jan Paweł II powiedział o nim, że był „pasterzem o wielkim duchowym i moralnym charakterze”.

 

Serdecznie zapraszamy do codziennych rozważań przed Narodzeniem Pańskim.

Pierwsze rozważanie już 20 grudnia w poniedziałek!

 
1 2  następna
Zobacz także
Ela Konderak

Wszystkie Ewangelie pokazują jedno: z Jezusem można rozmawiać i to rozmawiać nie o byle czym, ale o tym, czego Bóg chciał, co zapowiedział przez swoich proroków i co się teraz wypełniło. Z Jezusem można się spotkać przy stole, przy łamaniu chleba, a także, kiedy jesteśmy razem. Z Jezusem można też zobaczyć na nowo kim my sami jesteśmy i jak należy rozumieć proroctwa Starego Testamentu.

 

O wiarygodności ewangelii z ks. Tomaszem Węcławskim dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawia Ela Konderak

 
Joanna M. Kornecka

Eucharystia – wielka tajemnica wiary – stoi w centrum życia Kościoła. Sprawuje ją Kościół tak, że staje się ona ofiarą Chrystusa z Jego polecenia, składaną Ojcu w Duchu Świętym. Eucharystia to szczególna uczta miłości, na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni. Chrystus gromadzi na nią swoich umiłowanych niemal od dwóch tysięcy lat. Sprawowanie Eucharystii nabierało w przez wieki wielu odcieni, bo różne były tradycje lokalne. Zawsze jednak była to ta sama Eucharystia.

 
Stanisław Łucarz SJ
Choroba w życiu człowieka nie jest niczym wyjątkowym. Jest integralną częścią jego kondycji, polegającej na przygodności i przemijalności, a więc pewnej fundamentalnej niedoskonałości, która w chorobie dochodzi do głosu, niekiedy w sposób bardzo dojmujący. Zdrowie nie polega wcale na nieobecności żadnych pierwiastków chorobowych w organizmie czy psychice człowieka, lecz na równowadze pomiędzy nimi a mechanizmami odpornościowymi. Jest więc czymś dynamicznym...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS