logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Basil Hume OSB
Tajemnica Wcielenia
Wydawnictwo Salwator
 


Kardynał Basil Hume zachęca nas, abyśmy spojrzeli na nowe tysiąclecie z innej perspektywy, abyśmy wykorzystali ten przełom, by przywrócić do naszego życia Boga. Jako jeden z przykładów pokazuje nam nasze Boże Narodzenie, pełne przygotowań, zakupów, prezentów, ale pozbawione refleksji, świadomości, że to przecież rocznica nadejścia Pana, naszej nadziei na odkupienie. Na przełomie tysiącleci obchodziliśmy ją po raz dwutysięczny. Czy w naszym życiu zaszły w związku z tym jakieś zmiany?

Wydawca: Salwator
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-60082-86-7
Ilość stron: 153
Rok wydania: 2006
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 
dzień 3: 22.12
Cisza to obecność Boga
 
Cisza to obecność Boga; w niej słyszymy głos w głębi serca, przemawiający do naszej „lepszej strony”, wzywający do wiary w szczytne ideały i do odruchów szczodrości. Cisza to głos Boga; czasem nie głośniejszy od szeptu, lecz przemawiający do nas nieomylnie, jeśli tylko nauczymy się Boga słuchać. Ta cisza, owa obecność Boga, przyniesie pokój naszym udręczonym i rozdartym sercom; pomoże uzdrowić i odnowić nasze społeczeństwo.
 
Święty Anzelm, zakonnik z opactwa w Normandii, późniejszy arcybiskup Canterbury, napisał:
 
A teraz przyjdź, odwróć się od swoich codziennych zajęć. Na chwilę ucieknij od zgiełku własnych myśli, odłóż ciężkie troski; niech poczekają uciążliwe rozterki. Uwolnij się na chwilę – dla Niego. Wejdź do wewnętrznej komnaty swojej duszy, a na zewnątrz niech pozostanie wszystko oprócz Boga i tego, co pomoże Ci Go odszukać. A gdy już zamkniesz drzwi, powiedz Mu: „Szukam Twojej twarzy, Panie, to właśnie Twojego oblicza szukam. Panie mój, Boże, naucz moje serce, gdzie i jak ma Ciebie szukać”.
 
Widzieć Boga w całej Jego pełni: Jego piękno i dobroć, Jego moc i prawdę; radować się Jego widokiem – oto, do czego zostaliśmy stworzeni. Celem naszego istnienia jest patrzeć w oblicze Boga i poznać Jego chwałę.
 
„Żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu” (Wj 33,20); ale Bóg jest łaskawy, zna nasze potrzeby i pochyla się nad naszymi słabościami, ażeby okazać nam światło swojej chwały. Znaleźć Go możemy we wszystkim co prawdziwe, piękne i dobre, jeśli tylko patrzymy, rozważamy i modlimy się. On rozjaśnia mroki naszej duszy. Nasze zmysły są jak okna, przez które do wewnętrznej komnaty duszy wpada promień łaski.
 
Jak każdy, kto kocha, Bóg pragnie być bliżej nas, iść wraz z nami, z nami się jednoczyć. Dlatego zesłał swego Syna. Kto widzi to dziecko owinięte w pieluszki, leżące w żłobie, ten widzi Boga samego – Boga, który dla nas stał się człowiekiem. Jego człowieczeństwo jednocześnie okrywa i objawia jego bóstwo.
 
Świętując Wcielenie – fakt, że Bóg stał się człowiekiem – „uciekamy od zgiełku naszych serc, zostawiamy nużący znój i wkraczamy do wewnętrznych komnat naszych dusz”, aby słuchać Jego Słowa. Słowo to woła do nas poprzez mgłę niewiedzy i apatii, abyśmy się uciszyli, usłyszeli głos ciszy, w Dziecięciu zaś zrodzonym z Maryi – dostrzegli Słowo, które stało się Ciałem.
 
__________________
fragment: kard. Basil Hume OSB, Tajemnica Wcielenia, przekł. Monika Wolak, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2006, s. 96-97.

1 2  następna
Zobacz także
Anna Rambiert-Kwaśniewska

Jezus nawiązuje do tematu pychy wśród słuchaczy dość osobliwych – wśród faryzeuszy, którzy Go uważnie obserwowali, czekając na jakieś potknięcie, gest poświadczający niewierność Prawu (zob. Mk 3,1; Łk 6,7; 20,20). Jednak to Mistrz przejął inicjatywę, piętnując ich postępowanie, do którego Prawo nie nawiązuje.

 
ks. dr Johannes Gamperl
Pan Jezus nigdy nie pozostawia nas samych. Już dawno temu św. Teresa z Lisieux zauważyła: „Kiedy cierpisz, wtedy i Pan Jezus cierpi jeszcze bardziej w tobie”. To zjednoczenie z Panem Jezusem, który przecież jest z nami i w nas, osiągamy poprzez modlitwę. Dlatego też modlitwa we wszystkich jej formach i wariantach jest tak ważna: modlitwa żarliwa, modlitwa jako rozmowa, adoracja lub też proste uniesienia serca do Pana Boga – tzw. akty modlitewne, akty strzeliste.
 
Brat Moris

Nie wiem, jak oddać po polsku to słowo tak ważne dla Karola de Foucauld: fraternité? Wspólnota braci, braterstwo, które ma swoje źródło w Jezusie: „Jeden jest Ojciec wasz… a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8-9); Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Stąd znaczenie dla naszego wspólnotowego życia tych spotkań, które my nazywamy „dzieleniem się”, na których każdy może wyrazić to, czym żyje, czego pragnie, czego żałuje itd. Jest to istotna braterska pomoc, która przyczynia się do tego, że zachowujemy między sobą więź jedności...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS