logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod znakiem ekumenicznych rocznic
 


20. rocznica podpisania wspólnej deklaracji o chrzcie oraz 450-lecie ugody sandomierskiej znalazły się w centrum konferencji prasowej przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, zorganizowanej przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Polską Radę Ekumeniczną. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie od 18 do 25 stycznia 2020 roku pod hasłem „Życzliwymi bądźmy” (por. Dz 28,2).

 

Bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, nawiązał do 20. rocznicy podpisania wspólnej deklaracji o uznaniu chrztu świętego pomiędzy Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej pt. „Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia”. „W ciągu tych dwudziestu lat nie wypracowaliśmy dokumentu, który byłby podobnej rangi” – zauważył bp Samiec i podkreślił, że „nasze relacje są bardzo przyjacielskie”.

 

Bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu i ordynariusz sandomierski, nawiązał z kolei do 450-lecia ugody sandomierskiej, która była pierwszym aktem ekumenicznym na świecie. Przed 450 laty polscy protestanci – luteranie, kalwiniści, bracia czescy – uznali wzajemnie swoje konfesje jako prawowierne, uznali ważność obrzędów religijnych i postanowili odbywać wspólne synody. „Jest to model jedności, który jest ciągle aktualny. Nasi poprzednicy wypracowali pewne modele bycia ze sobą, które są nadal aktualne” – zaznaczył bp Nitkiewicz.

 

Natomiast ks. Grzegorz Giemza, Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ogłosił, że w maju b.r. odbędzie się w Supraślu konferencja krajowych organizacji ekumenicznych organizowana w ramach Konferencji Kościołów Europejskich, która skupia 114 Kościołów Europy (prawosławne, starokatolickie, protestanckie).

 

Z kolei ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, przedstawił tematykę tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, która została przygotowana przez chrześcijan z Malty. „Wybrali oni jeden z najbarwniejszych fragmentów Nowego Testamentu – ostatnie dwa rozdziały dziejów apostolskich, które mówią o podróży morskiej św. Pawła Apostoła, o katastrofie statku, który się rozbił na Malcie, o gościnności Maltańczyków i o tym, jak tam Ewangelia była głoszona”.

 

Centralne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się 23 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosi Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

 

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce(17 stycznia), a kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).


www.episkopat.pl