logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Teologia a stworzenie
materiał własny
 


Teologia a stworzenie

Pytania: Skąd pochodzi świat? Dokąd zmierza?, wykraczają poza teren nauk przyrodniczych, są wobec nich wygórowane. Odsyłają one do teologii, nauki o Bogu. Czy jednak teologia przestrzega dziś ściślej swych granic niż kiedyś (myślę o Galileuszu)?

Tak. Wie, że Biblia w swych wyobrażeniach i sposobach wyrazu posługuje się obrazem świata właściwym tym czasom, w których powstała, a więc "prymitywnym" obrazem świata. Obraz świata kultur śródziemnomorskich z około 600 r. przed Chrystusem powstał w oparciu o pozory. Ziemię uważano wówczas za wsparty na kolumnach krążek, wystający z wód, które zewsząd go otaczały. Nad tymi wodami i lądem rozpościerało się sklepienie niebieskie, o którym myślano jako o trwałym murze. Musiało ono przecież zatrzymywać ponad sklepieniem wody nieba. Na sklepieniu niebieskim były zawieszone słońce, księżyc i gwiazdy jak latarnie. Kiedy otwierały się upusty niebios, na ziemię padał deszcz. Pomyślano o wszystkim. Pomiędzy lądem i morzem a sklepieniem niebieskim znajdowała się przestrzeń powietrzna. Ten obraz świata stanowi tło dla biblijnego opisu stworzenia.

Teologia współczesna mówi, że nie jest intencją Pisma Świętego uczyć o poznawalnej empirycznie stronie powstania świata i życia na nim. Pismo Święte chce przede wszystkim powiedzieć, że stworzycielem świata i zbawieniem świata jest Bóg. Stąd też nie jest przedmiotem wiary, że Bóg stworzył świat - jak to obrazowo przedstawia Biblia - w sześciu dniach i że już od samego początku stworzył go takim, jakim widzimy go dziś.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Nie rozumiem, dlaczego święto Ofiarowania Pańskiego nazywa się również świętem Matki Boskiej Gromnicznej?
 
Apostołowie prosili Jezusa, aby nauczył ich modlić się, wiec i ja ośmielę się wobec Ojca. Moja największa trudność w modlitwie to gnuśność, ospałość duchowa, brak nastroju. Gdy tylko zacznę się modlić, wciąż spoglądam na zegarek, aby jak najszybciej skończyć.
 
s. Ewa Maria OCD

Staliśmy się dziś świadkami wielu uzdrowień dokonanych przez Pana. Przyjrzyjmy się im, otwierając się na naukę z nich płynącą. Po pierwsze zwróćmy uwagę na postawę Szymona i Andrzeja, którzy wprowadzając do domu Chrystusa, powiedzieli Mu o chorobie teściowej Piotra. Po prostu „powiedzieli Mu o niej”. Apostołowie przedstawili Jezusowi sytuację. Niczego nie żądali, niczego się nie domagali, na nic nie nalegali. Oddali wszystko w ręce Nauczyciela

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS