logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Teologiczna refleksja nad ekologią miała miejsce na Wydziale Teologicznym
 


„W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” to tytuł konferencji w przeddzień COP24.
 
 
Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z Fundacją Renovabis miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii”. W jej trakcie ponad 20 specjalistów z dziedziny filozofii, teologii, medycyny, biologii, ekonomii, górnictwa, energetyki i pedagogiki dyskutowało dzieląc się swoją wiedzą oraz refleksjami inspirowanymi duchowością chrześcijańską.
 
– Ekologia potrzebuje Bożego wymiaru, a wtedy będzie prawdziwie służyła człowiekowi i całemu środowisku – podkreśla ks. Witold Kania, organizator konferencji. Podobnie stwierdza Paolo Conversi z Sekretariatu Stany Stolicy Apostolskiej mówiąc, że „Kościół zwraca uwagę na ekologię integralną, w której człowiek jest bardzo ważnym elementem”. – Taki kierunek pokazuje nam papież Franciszek w encyklice „Laudato si’” – dodaje. 
 
Abp Skworc podczas konferencji podkreślił rolę Kościoła w nauczaniu na temat stworzenia jako pedagoga społecznego. – Kościół katolicki na Górnym Śląsku dalej będzie głosił ewangelię stworzenia; będzie proponował „alternatywny sposób rozumienia jakości życia i zachęcał do bardziej kontemplatywnego stylu życia, wolnego od obsesji na tle konsumpcji”; wolnego od materializmu praktycznego, który jest jedną z przyczyn ekologicznych problemów – powiedział.
 
Podczas konferencji oprócz wykładów odbyła się sesja panelowa w czasie której prelegenci dzielili się „dobrymi praktykami dotyczącymi ekologii”. Ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii przypomniał o niedawno zakończonym Europejskim Spotkaniu Młodzieży – PILGRIM, w ramach którego młodzi z siedmiu krajów dzielili się projektami, które realizują w szkołach oraz na uczelniach. Mają one charakter proekologiczny i wynikają z nauki Kościoła na temat stworzenia. Młodzi uczestniczyli także w Eucharystii w kaplicy kopalni „Guido” 170 m pod ziemią, jak również wspólnie modlili się m.in. w Krypcie katowickiej katedry, która jest równocześnie kościołem akademickim.
 
W trakcie spotkania wywiązała się żywa dyskusja, która poruszała zagadnienia ze styku m.in. teologii, filozofii czy nauk społecznych. Jednym z poruszanych tematów była etyka i jej relacja do praca. – Dla nas, chrześcijan, ważne jest to, że normy moralne zobowiązują. Nie można ich przekraczać. Ze względów na ich metafizycznych, moralnych a nie prawny charakter. I to musi być moje przekonanie – powiedział o. Jacek Poznański SJ. Dodał również, że dla takiego podejścia do sprawy niezwykle ważna jest duchowość w etyce. Abp Ludwig Schick podkreślił natomiast, że „potrzebujemy i etyki, i prawa. One muszą się uzupełniać, a nie wykluczać”.
 
Konferencja zakończyła się przejazdem uczestników do Zabrza, gdzie – zapoznając się z etosem śląskiej pracy – mieli okazję zwiedzić sztolnię „Królowa Luiza”, jak również uczestniczyć w koncercie orkiestry górniczej oraz skosztować śląskiego kołocza.
 
Międzynarodowa konferencja przed COP24 „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” została zorganizowanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Fundacji Renovabis. Wpisuje się ona w Strefę Duchową, która jest tworzona przez archidiecezję katowicką dla uczestników 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP24.
 
tekst i fot. ks. S. Kreczmański
www.archidiecezja.katowice.pl