logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Terminal samoobsługowy w kościele - praktyczne rozwiązanie w czasach pandemii
 
fot. Clay Banks | Unsplash (cc)


Pandemia koronawirusa znacznie przyspieszyła systematycznie rosnącą popularność płatności bezgotówkowych. Rekomendowane zasady bezpieczeństwa i higieny wprost zachęcają do rezygnacji z gotówki, kiedy tylko jest to możliwe. Naprzeciw potrzebom społeczeństwa wychodzą nawet księża, którzy coraz chętniej instalują w kościołach terminale samoobsługowe.

 

Polacy rezygnują z gotówki

 

Z badań dotyczących preferencji płatniczych Polaków wynika, że coraz chętniej rezygnują z gotówki, jednocześnie przekonując się do zalet płatności bezgotówkowych. Z danych udostępnianych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba kart płatniczych będących w posiadaniu społeczeństwa wzrosła 2,5 krotnie. Dzieje się tak, ponieważ płatności bezgotówkowe są wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze niż zapłata gotówką. Obecnie terminale znajdują się praktycznie wszędzie, nawet w kościołach.

 

Terminal w kościele - korzyści dla wiernych i dla parafii

 

Korzyści dla wiernych:
- bezpieczeństwo - zarówno pod kątem przenoszenia zarazków, które licznie gromadzą się na pieniądzach będących w obiegu, jak i kradzieżą;
- wygoda - płacimy w sposób w jaki jesteśmy przyzwyczajeni np. kartą, telefonem czy zegarkiem;
- anonimowość - kościół otrzymuje zbiorcze potwierdzenia wpływów, nie ma jednak danych kto i ile wpłacił.


Korzyści dla parafii:
- oszczędność czasu - pieniędzy nie trzeba liczyć (często dużo bilonu) i przewozić osobiście do banku;
- bezpieczeństwo - nie ma ryzyka kradzieży kasetki z pieniędzmi z kościoła.

 

Wykorzystanie terminala w kościele

 

Terminal płatniczy w kościele może być używany na dwa sposoby. Pierwszy to tradycyjny terminal, który znajduje się w zakrystii lub kancelarii parafialnej i przyjmowane są na nim opłaty za usługi duszpasterskie, intencje mszy świętej, czy zakup prasy katolickiej lub dewocjonaliów. Drugi rodzaj terminala jaki może znajdować się w kościele to terminal samoobsługowy, czyli tzw. Ofiaromat. Takie urządzenie jest zazwyczaj instalowane w kruchcie kościoła i służy do dokonywania wpłat na ofiary celowe, np. misje, Caritas i wiele innych. Taki terminal wyświetla domyślnie 3 możliwe kwoty do wpłat: 5,10 i 15 zł, ale osoba wpłacająca może wedle uznania zmienić kwotę na dowolną z przedziału 1-50 złotych. Dalszy ciąg transakcji wygląda identycznie jak w przypadku płatności w sklepie, czyli należy zbliżyć kartę lub włożyć ją do czytnika. Po uzyskaniu autoryzacji płatność jest zakończona i można zabrać swoją kartę. Płatności można dokonać zarówno zbliżeniowo, jak i tradycyjnie. Jest to rozwiązanie które od lat wykorzystywane jest w innych branżach - gdzie najlepiej sprawdzają się terminale samoobsługowe płatnicze? Tego typu terminale znajdują się już w polskich kościołach, m.in.: w parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze czy w kościele św. Jacka w Warszawie.

 

Terminal w kościele - realna potrzeba wiernych

 

Zmiana pokoleniowa, która odbywa się w społeczeństwie dotyczy również wiernych kościoła. Młodzi ludzie coraz chętniej płacą rezygnują z noszenia przy sobie gotówki, zarówno ze względu na wygodę i przyzwyczajenia, jak i z powodu stosowania się do rekomendacji rządowych w dobie pandemii. Instalacja terminala samoobsługowego w kościele wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Wierni w łatwiejszy sposób mogą zachować społeczny dystans oraz wesprzeć swoją parafię bez użycia gotówki zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi.

 

artykuł sponsorowany
www.pep.pl

 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS