logo
Sobota, 05 grudnia 2020 r.
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny, Geralda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Tłumaczenie życia
Droga
 


Gdy podczas pewnego spotkania zapytałem, który ze sposobów odmawiania Różańca jest dla zebranych ulubionym, który najbardziej skuteczny, to w odpowiedzi zobaczyłem zdziwione twarze. Okazało się, że nikt nie znał (a może nie pamiętał), że są różne sposoby odmawiania Różańca. Opowiem zatem dziś o jednym z nich. Ten sposób nazywa się "Różaniec z dopowiedzeniami", ale dla mnie to jest po prostu tłumaczenie życia.
 
Modlitwę "Zdrowaś Maryjo" na samym początku odmawiano posługując się jedynie słowami z Pisma Świętego, bez późniejszego dodatku, a zatem mówiono:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego - Jezus.
 
Gdy ktoś chciał zastanowić się nad różnymi wydarzeniami ewangelicznymi, to po słowie "Jezus" dodawał jakieś krótkie wyrażenie, które przypominało wybraną scenę, np. przy Tajemnicy Zwiastowania mówiono:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego - Jezus, którego przyjście zwiastował Archanioł.
 
Powtarzając w ten sposób znaną modlitwę nie tylko "odmierzano czas" przeznaczony na zadumę nad tym zdarzeniem, ale też pomagano, by myśl nie odbiegła od Ewangelii.
 
Rzeczywiście - jak się tak powtarza modlitwę, stosując różne dopowiedzenia (a przecież każde z nich może na co innego zwracać uwagę, wskazywać inne ważne dla mego życia treści), to można odkryć wiele cennych wskazówek, jakich udziela Pan Bóg poprzez sceny biblijne.
 
Poniżej prezentuję różne stosowane przeze mnie dopowiedzenia, oczywiście nie są one "obowiązujące", można je dobierać zgodnie z tym, co czytamy w Piśmie Świętym zupełnie dowolnie. Radzę zastosować - zobaczycie jak to pomaga, jak to rzeczywiście tłumaczy życie "po Bożemu".
 
W niektórych miejscach dodałem w nawiasach krótkie wyjaśnienia, których oczywiście nie powtarzamy w modlitwie.
 
Tajemnice Radosne
 
Zwiastowanie
- który chce "zamieszać" w moim życiu (chce tak przemeblować moje życie, abym był szczęśliwszy, pełniąc przeznaczone dla mnie zadania).

 
 
1 2  następna
Zobacz także
o. Marek Machudera OFMCap.
Każdemu człowiekowi znane jest doświadczenia swych niedociągnięć, wad i grzechów, wewnętrzne niezadowolenie z ich powodu oraz szlachetne podejmowanie postanowień zmiany. Niestety wspólnym doświadczaniem jest także zawodzenie w ich realizacji. Jedni mają słomiany zapał, inni mimo dobrego startu powoli spuszczają z tonu, i w końcowym efekcie wszystko zostaje po staremu...
 
o. Marek Machudera OFMCap.
Czym są pytania o Boga? Czy ludzie dotknięci cierpieniem, chorobą zadają sobie te pytania inaczej? Może ich dolegliwości są wyłącznie pretekstem, by o Bogu mówić oryginalnie? Jaki byłby wreszcie Bóg, gdybyśmy nie szukali Go w perspektywie cierpienia? 
 
ks. Mieczysław Piotrowski TChr.
Spełnienie się prorockich zapowiedzi jest uzależnione od postawy ludzi. Jeżeli się nawrócą i pojednają z Bogiem, to wtedy proroctwa te staną się nieaktualne. Jeżeli jednak ludzie zignorują wezwanie do nawrócenia, to będą musieli skonsumować owoce swoich grzesznych wyborów. Największą karą za grzechy są same konsekwencje grzechów.
 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー