logo
Sobota, 26 września 2020 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Trwają zgłoszenia filmów na festiwal „Kino z duszą”
 


Trwają zgłoszenia filmów do konkursu głównego 7. Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. Projekcje festiwalowe odbędą się od 22 do 26 października 2019 roku w stołecznej „Kinotece”.
 
– Siódma już edycja zobowiązuje do przyjrzenia się dotychczasowym osiągnięciom festiwalu. O jego sile i niepowtarzalności świadczą przede wszystkim filmy, które od kilku lat prezentujemy publiczności oraz twórcy, którzy co roku wracają do nas z nowymi filmami – mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor festiwalu „Kino z duszą”.
 
Jak podkreśla dyrektor festiwalu, nad oczekiwaniami widzów czuwać będzie jak zawsze profesjonalne jury festiwalu, które zadba, by i tym razem wybór dokumentów nie zawiódł widzów. Przewodniczącym jury jest wybitny polski operator filmowy i profesor Szkoły Filmowej W Łodzi Andrzej Musiał. Pozostali członkowie jury to: dokumentalista i wykładowca PWSFTviT w Łodzi Maciej Drygas, krytyk filmowy Bartek Pulcyn, dr Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI oraz red. Grażyna Raszkowska, dyrektor festiwalu.
 
– Tak, jak w ubiegłych latach, chcemy zaprezentować naszej widowni około 25 najciekawszych filmów, podejmujących tematykę historyczną, prorodzinną, psychologiczną, religijną i społeczną – podkreśla Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI, która organizuje festiwal. Nowością tegorocznej edycji Festiwalu będzie przyznanie – obok Nagrody Głównej – Nagród w trzech kategoriach. Otrzymają je filmy o tematyce społecznej, religijnej i historycznej.
 
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej kinozdusza.pl. Termin zgłoszeń upływa 10 września 2019 roku.
 
Laureatką ubiegłorocznej Nagrody Głównej festiwalu została Federica di Giacomo, reżyser filmu „Uwolnij mnie” (dyst. Kondrat Media). Nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali także autorzy filmów: „Niebo bez gwiazd” (Studio ŻUK), „Janka” (Serafiński Studio), „Złączyć się z Narodem” (Fundacja 12 Gwiazd), „Tu się żyje” (Kalejdoskop) i „Dos Islas” (Wajda Studio). Podczas wcześniejszych edycji nagrody na festiwalu „Kino z duszą” odbierali m.in. Marek Pawłowski, Wojciech Szumowski, Marcin Janos Krawczyk, Alina Mrowińska, Dorota Petrus i Bogdan Lęcznar, Krzysztof Żurowski i Julita Wołoszyńska, Michał Szcześniak, Tomasz Bardorsch czy Maciej Pawlicki.
 
Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” odbywa się w Warszawie od 2013 roku. Przez sześć edycji gościli na nim wybitni twórcy i znawcy polskiego filmu dokumentalnego. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Areopag XXI we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Patronem medialnym wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.

www.diecezja.pl