logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tydzień Eklezjologiczny cz. II
 


Wtorek, 1 kwietnia 2003

Modlitwa oraz dźwięki muzyki organowej Jana Sebastiana Bacha rozpoczęły drugi dzień tygodnia eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obrady w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego, którym przewodniczył ks. dr Krzysztof Kowalik SDB z Instytutu Teologii Dogmatycznej KUL, przebiegały pod hasłem "Wobec godności i praw człowieka".

Jedyny, przedpołudniowy wykład pod tytułem: "Godność i prawa człowieka w Biblii i nauczaniu Kościoła" wygłosił biskup siedlecki prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski. W świetle Słowa Bożego i z punktu widzenia chrześcijańskiego spojrzał na godność i prawa człowieka. Przedstawiając historię powstawania praw człowieka ukazał ich pewne słabości: brak w nich celowości, odniesień do źródła, do Boga, dowolność w interpretacji. Poprzez egzegezę opowiadań o stworzeniu człowieka z księgi Rodzaju ukazał prawo każdego chrześcijanina: "Moim największym prawem jest być dla drugiego, dawać siebie drugiemu, żyć zawsze dla drugiego". Posiadamy prawo do bycia na podobieństwo Boże. Wpatrując się w Nowego Adama - Jezusa Chrystusa mamy dawać świadectwo przebaczenia i realizować plan bycia dla drugiego człowieka - "..jeden drugiego brzemiona noście". Kto, podobnie jak Jezus, ma świadomość posiadania Ojca w niebie i świadomość swej śmierci, ten wówczas potrafi się odnaleźć we wszystkich prawach i obowiązkach człowieka.

W dyskusji po referacie ks. biskup podkreślił rolę dekalogu jako źródle praw człowieka, który niesie nie tylko obowiązki, ale i ciąg przywilejów np. człowiek nie musi mieć obcych bogów. Ksiądz biskup dopowiedział, że mamy prawo być ograniczeni, zranieni, co nam przypomina, ze nie jesteśmy Bogiem, ale stworzeniem, słabym i grzesznym. W dyskusji poruszano sprawy przeakcentowania praw ucznia w szkole oraz procesów o obrazę uczuć religijnych.

ks. Dariusz Zielonka SDS