logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tysiące uczestników wakacji
 


Tysiące osób w różnym wieku wzięło udział w różnych formach wakacyjnego wypoczynku organizowanych w archidiecezji katowickiej.
 
Według potwierdzonych danych, w rekolekcjach i wyjazdach wypoczynkowych przygotowanych lub wspieranych przez Ruch Światło Życie, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Duszpasterstwo Akademickie, wspólnoty Dzieci Maryi oraz archidiecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów wzięło udział ponad 7 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednak, jak zwraca uwagę ks. Tomasz Nowak, wicedyrektor katowickiej Caritas, oprócz wymienionych form zorganizowanego letniego wypoczynku, imponującą liczbę dzieci objęły również rozmaite wyjazdy, wycieczki i spotkania urządzone przez parafie całej archidiecezji. Inicjatyw jest tak wiele i tak różnorodnych, że trudno je wszystkie ująć w statystykach.
 
Jak co roku członkowie Ruchu Światło – Życie przeżywali swoje rekolekcje, które w diecezji katowickiej mają już kilkudziesięcioletnią tradycję i których oferta co roku obejmuje nowe grupy osób. Obecnie organizowane są one dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin - w sumie odbyły się w tym roku 73 oazy, w których uczestniczyło 3400 osób. Rekolekcje takie trwają piętnaście dni i oparte są o przeżywanie tajemnic zbawienia oraz treści prowadzących do dojrzałości chrześcijańskiej w zależności od etapu formacji. Dodatkowo organizuje się również rekolekcje 11, 7 i 4-dniowe. Rekolekcje rozpoczęły się w czerwcu, a ostania oaza zakończy się 18 września.
 
Wśród uczestników oaz największą grupę stanowi młodzież – 1143 osoby (wśród nich tradycyjnie 6 kleryków z Ukrainy), którym posługiwało 721 animatorów. Oazy odbywały się na terenie diecezji katowickiej, bielsko – żywieckiej, a także w Czechach i w Rzymie. Rekolekcje dla dorosłych zorganizowane przez Domowy Kościół, Centrum Duchowości w Tychach oraz Wspólnotę Emmanuel przeżywane są w ośrodkach rozsianych na terenie całej Polski, m.in. w Małopolsce, na Pomorzu i Beskidzie Śląskim i Żywieckim. W rekolekcjach dla rodzin Domowego Kościoła uczestniczyło 761 osób, a posługiwało im 210 osób diakonii. Rekolekcje dla rodzin prowadzone są także w Kazachstanie. W krótszych siedmiodniowych rekolekcjach oaz dorosłych uczestniczyło 261 osób różnych stanów.
 
Rozkwit przeżywają Oazy Dzieci Bożych, które w tym roku prowadzone były w czterech punktach rekolekcyjnych i zgromadziły 162 dzieci, którym posługiwało 42 animatorów. Ruch Światło – Życie prowadzi także rekolekcje specjalistyczne takie jak Kurs Oazowy dla Animatorów, w którym w tym roku uczestniczyła grupa 6 osób z Chin. Dodatkowo organizowany jest Kurs dla Animatorów Muzycznych oraz Oaza Rekolekcyjna Diakonii. W tego typu rekolekcjach rokrocznie uczestniczy około 90 osób.
 
Z danych udostępnionych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej wynika, że z letniego wypoczynku organizowanego lub współfinansowanego przez tę kościelną instytucję w tym roku skorzystało ponad 1500 osób, przede wszystkim dzieci. Wyjazdy i półkolonie przygotowało osiem należących do katowickiej Caritas ośrodków, a także katedralna parafia Chrystusa Króla w Katowicach, parafia bł. Karoliny w Tychach oraz parafia Bożego Narodzenia w Rudzie Śl. Halembie. 400 osób wzięło udział w rekolekcjach pod namiotami na Mazurach pod hasłem „Boskie kolonie”.
 
W tegorocznych rekolekcjach wakacyjnych Służby Liturgicznej, organizowanych przez Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej uczestniczyło 805 osób. Jako Diakonia i osoby wspomagające prowadzących (kadra), wyjechało 146 animatorów i kleryków. Rekolekcje prowadziło 22 duchownych. W ramach sześciu turnusów rekolekcje odbywały się w Bielsku Lipniku, Kalnej koło Żywca, Brennej (dwa ośrodki), Rybniku Niewiadomiu i Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.  Podczas trwania rekolekcji zorganizowano tzw. turnusy specjalistyczne, połączone z kursem lektora i kantora czy kursem ceremoniarza. Archidiecezjalny Duszpasterz Ministrantów ks. Cezariusz Wala zwraca uwagę, że oprócz form wypoczynku organizowanych w ramach Duszpasterstwa Ministrantów w diecezji istnieje także silna tradycja wyjazdów grup ministranckich urządzanych przez parafie.
 
Formacja we wspólnotach Dzieci Maryi – obok cotygodniowych spotkań w grupach parafialnych – opiera się również o rekolekcje letnie dla dzieci i turnusy rekolekcyjno-szkoleniowe dla animatorów, organizowane w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. W minionym roku formacyjnym w rekolekcjach i szkoleniach wzięło udział blisko 1200 osób. W tym roku latem, ze względu na Światowe Dni Młodzieży, zostały zorganizowane wyłącznie turnusy dla dzieci. Odbywały się one w 4 terminach (dwóch – lipcowych i dwóch – sierpniowych) w następujących miejscowościach: Brenna-Leśnica, Brenna-Pinkas, Bystra Krakowska, Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój, Katowice-Bogucice, Palowice, Pogórze, Pszów i Zabrzeg. W sumie latem bieżącego roku zorganizowano 25 turnusów. Wzięło w nich udział około 1100 dzieci.
 
Około 300 osób skorzystało z letniego wypoczynku przygotowanego w ramach wakacyjnej działalności Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach. Wśród propozycji znalazły się m. in. rekolekcje lub wypoczynek w Chatce Studenckiej w Brennej (również dla absolwentów), spływ kajakowy rzeką Brdą, rekolekcje Ruchu Czystych Serc w Brennej, rekolekcje i warsztaty muzyczne KAMUZO DA, wyjazd profesorów Kresy Zachodnie, piesza pielgrzymka na Jasną Górę.
 
Oprócz wymienionych wyżej form wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez działające w archidiecezji katowickiej instytucje oraz ruchu kościelne, w wielu parafiach podejmowane są – niejednokrotnie od wielu lat – letnie inicjatywy w postaci wyjazdów, wycieczek, spotkań, pielgrzymek, obejmujące dzieci i młodzież, a także dorosłych.

www.archidiecezja.katowice.pl