logo
Poniedziałek, 30 listopada 2020 r.
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka, Konstantego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
U Jej stóp wąż i jabłko
materiał własny
 


U Jej stóp wąż i jabłko

Dlaczego na obrazach i figurach u stóp Matki Bożej znajduje się wąż i jabłko?

Na obrazach i figurach artyści ukazują nam różne przywileje Matki Bożej. Wśród tych przywilejów duże zainteresowanie budzi Jej niepokalane poczęcie. Już w wieku II św. Ireneusz nazwał Maryje Nowa Ewa, a od w. XV Kościół w swojej liturgii pouczał, że "Bóg zachował swemu Synowi godne mieszkanie przez niepokalane poczęcie Dziewicy Maryi". Tę prawdę artyści przedstawiali począwszy od w. XIV (np. Sogliani, Signorelli, Botticelli). W wieku XVI wielki malarz Murillo przedstawiał Maryję niepokalanie poczęta jako Dziewicę, która stoi na globie ziemskim lub w obłokach z koroną z gwiazd dwunastu na głowie i z księżycem u stóp. Rogi księżyca oznaczają zmienność i niestałość spraw ziemskich, z których Maryja zrezygnowała poświęcając się całkowicie Bogu. Na obrazach przedstawiających Niepokalanie Poczęta spotykamy również węża z jabłkiem. Jabłko w paszczy węża symbolizuje upadek pierwszych rodziców Adama i Ewy. Maryja depcze węża-szatana według słów Pisma Świętego (por. Rdz 3, 15), gdyż jest Matka Zbawiciela, który ustrzegł Ja od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Czy piękny zwyczaj przyklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem skazany jest na zapomnienie? Zauważyłem, że coraz mniej ludzi ucieka się do tego gestu. Ponadto, są i tacy, który po przyjęciu Komunii Świętej na chwile się zatrzymują i robią znak krzyża. Dlaczego?
 
Przed II wojną światową ludzkość liczyła 4 miliardy, dziś już jest nas ok. 6 miliardów. Metropolie, miasta i wioski rosną, a procentowo także cmentarze. Czy nie trzeba będzie stosować kremacji dal? Dzisiaj przeznacza się olbrzymie połacie coraz bardziej drogocennej ziemi pod "coś", co z natury "obraca się w proch". Co sądzi o tym Kościół?
 
ks. Krzysztof Mierzejewski
Jakie warunki musi spełnić wspólna wyprawa, aby mogła zyskać rangę pielgrzymki? Pielgrzymka... Moc skojarzeń. Dla wielu z nas pielgrzymka to przede wszystkim trud, droga, modlitwa, walka z prażącym słońcem lub uciążliwymi opadami. A wszystko to po to, aby... no właśnie.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー