logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
U Jej stóp wąż i jabłko
materiał własny
 


U Jej stóp wąż i jabłko

Dlaczego na obrazach i figurach u stóp Matki Bożej znajduje się wąż i jabłko?

Na obrazach i figurach artyści ukazują nam różne przywileje Matki Bożej. Wśród tych przywilejów duże zainteresowanie budzi Jej niepokalane poczęcie. Już w wieku II św. Ireneusz nazwał Maryje Nowa Ewa, a od w. XV Kościół w swojej liturgii pouczał, że "Bóg zachował swemu Synowi godne mieszkanie przez niepokalane poczęcie Dziewicy Maryi". Tę prawdę artyści przedstawiali począwszy od w. XIV (np. Sogliani, Signorelli, Botticelli). W wieku XVI wielki malarz Murillo przedstawiał Maryję niepokalanie poczęta jako Dziewicę, która stoi na globie ziemskim lub w obłokach z koroną z gwiazd dwunastu na głowie i z księżycem u stóp. Rogi księżyca oznaczają zmienność i niestałość spraw ziemskich, z których Maryja zrezygnowała poświęcając się całkowicie Bogu. Na obrazach przedstawiających Niepokalanie Poczęta spotykamy również węża z jabłkiem. Jabłko w paszczy węża symbolizuje upadek pierwszych rodziców Adama i Ewy. Maryja depcze węża-szatana według słów Pisma Świętego (por. Rdz 3, 15), gdyż jest Matka Zbawiciela, który ustrzegł Ja od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Uprzejmie proszę poruszyć sprawę seksu w okresie przed małżeństwem. Wraz z narzeczonym przeżywam wiele trudności w zachowaniu czystości przedmałżeńskiej.
 
Fr. Justin
Mówi się coraz częściej o dzieciach zapłodnionych w probówkach (test-tube babies) oraz o ojcach i matkach zastępczych (proxy fathers and mathers). Wszyscy wierni pragną otrzymać moralną ocenę takiego postępowania. Bezpłodne małżeństwa pytają o to ze względu na naturalną tęsknotę za dzieckiem.
 
o. Arkadiusz Bąk
„Wzmocnij naszą wiarę” (Łk 17,5) – to prośba skierowana do Pana przez Jego najbliższych towarzyszy. Słowa te okazują się być aktualne także dzisiaj, w naszych – jak powiadają niektórzy – trudnych czasach. Beznadzieja, zniechęcenie, agresja, nietrwałość, pożądliwość, zgorszenia – to tylko niektóre przejawy słabej wiary, a może nawet jej braku. To nic nowego. Zawsze tak było. Nowym i zaskakującym okazać się może jednak liczba osób, które nie mają siły, odwagi, bądź też... nie chcą o wiarę prosić. 
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm