logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Upoważnienie do udzielania Komunii świętej
materiał własny
 


Upoważnienie do udzielania Komunii świętej

Kto może pozwolić osobom świeckim i zakonnym do rozdawania Komunii świętej?

Ordynariusz diecezji (biskup miejscowy) lub upoważniony przez niego kapłan mogą wyznaczyć wyraźnie i imiennie odpowiednio przygotowaną osobę świecką lub zakonną do rozdawania wiernym Komunii świętej. Przy wyborze osoby biskup miejscowy możliwie uwzględnia następującą kolejność: lektor, alumn Wyższego Seminarium Duchownego, zakonnik, zakonnica, katecheta, zwyczajny wierny.

Ordynariusz miejsca może również powierzyć kapłanom władzę wyznaczania nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Wówczas upoważniony kapłan może jednorazowo, w przypadku konieczności, wybrać odpowiednią osobę i zlecić jej udzielanie Komunii. Kapłan nieupoważniony przez biskupa nie może powierzyć tego zadania nawet w przypadku konieczności.

W zakonach męskich i żeńskich biskup może przyznać prawo udzielania Komunii przełożonemu lub przełożonej albo ich zastępcom. Mogą oni zanosić ją także chorym, którzy przebywają w obrębie domu zakonnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Mój mąż bez mojej wiedzy i zgody, po dwudziestu trzech latach pożycia małżeńskiego, wniósł prośbę do trybunału kościelnego o unieważnienie naszego małżeństwa. Unieważnienie to otrzymał kilka lat temu, o czym dowiedziałam się przypadkowo niedawno. Czy sąd kościelny nie miał obowiązku zawiadomić o tym procesie stronę najbardziej zainteresowaną? Czy nie mam już żadnych praw?
 
Fr. Justyn
Wiem, że osobom płci żeńskiej, dziewczętom i niewiastom, nie wolno służyć do Mszy świętej. Czy jednak ministrantami muszą być wyłącznie chłopcy i nieżonaci? Czy jest jakaś granica wieku?
 
Dariusz Kowalczyk SJ

Jeśli Eucharystia daje życie, to warto o Eucharystię z ludem, nawet w wymiarze symbolicznym, w sposób odpowiedzialny walczyć. Chodzi oczywiście o źródło i szczyt, jakim jest liturgia, w tym szczególnie Eucharystia, w życiu Kościoła. Sobór Watykański II stwierdził: „Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” (KL, 10).

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS