logo
Środa, 22 września 2021 r.
imieniny:
Maurycego, Milany, Tomasza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
 


23 października nastąpiła ważna uroczystość dla powstającego w Krakowie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wmurował kamień węgielny w tylną ścianę świątyni, dedykowanej Papieżowi-Polakowi na wzgórzu "Białych Mórz". Ten ważny moment poprzedzały inne wydarzenia.

 

W sobotę, 23 października krakowskie Łagiewniki gościły watykańskiego kardynała Stanisława Ryłkę - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, który przyjechał, by wziąć udział w spotkaniu z liderami ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

W Auli Jana Pawła II zjawili się przedstawiciele 67 ruchów i stowarzyszeń, a także jedna wspólnota z Niemiec. Sługa Boży Jan Paweł II powierzył Papieskiej Radzie ds. Świeckich troskę o stowarzyszenia i ruchy laikatu. Jednak to działanie Ducha Świętego jest początkiem i motorem do rozwoju dla stowarzyszeń. "Każdy dar staje się dla nas zadaniem, a nie rzadko wyzwaniem" - mówił do liderów kard Ryłko. Zaznaczał różnorodność stowarzyszeń, ruchów i wspólnot, których nie omijają problemy, jednak jeśli w centrum będzie Pan Bóg - przetrwają. Ryzyko jednostronności i pokusa jednolitości są olbrzymim zagrożeniem, dlatego czasem mniej organizacji, a więcej otwartości na działanie Ducha Świętego, przynosi więcej korzyści.

Kardynał Ryłko postawił przed zgromadzonymi ważne pytanie: "Czy Bóg - Jezusa Chrystusa będzie Bogiem obecnym czy nieobecnym?" – jest to powołanie dla Stowarzyszeń, by dawać światu Boga. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat żywotności ruchów katolickich we współczesnym świecie, oraz zadań i wyzwań stawianych świeckim w Kościele Katolickim. Zebrani mieli także możliwość zadania pytań i podzielenia się swoimi doświadczeniami i refleksjami z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Po spotkaniu w Bazylice odbyła się Msza Święta z udziałem kardynałów – Stanisława Ryłki i Stanisława Dziwisza, podczas której błogosławieństwo wraz z krzyżami apostolskimi otrzymali animatorzy i moderatorzy z Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

W homilii kardynał Stanisław Ryłko zwrócił się do wspólnot, mówił o dobrodziejstwie jakim są, o wspaniałych owocach duchowych jakie dają, zaznaczył też że istnieją trzy najważniejsze zadania, jakie mają do spełnienia. Są to szkoła świętości życia, szkoła zaangażowania misyjnego oraz świadczenie o Komunii.

Po Mszy Świętej nastąpiło przejście spod Bazyliki na teren budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Ks. Jan Kabziński – prezes Centrum Jana Pawła II dziękował przybyłym gościom. Kard. Dziwisz rozpoczął modlitwę, następnie przemówił do zebranych licznie gości, że budowa Centrum i sam projekt jego powstania są sprawami bosko – ludzkimi. Zaznaczał także symbolikę miejsca wybranego pod budowę. Zakończył modlitwą za wszystkich włączających się w budowę Centrum.

Wreszcie nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego poświęconego przez Benedykta XVI, podczas pielgrzymki do Polski. Kamień węgielny został umieszczony na tylnej ścianie prezbiterium, w musze ośmiobocznej świątyni dedykowanej Janowu Pawłowi II.