logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystość św. Jadwigi, patronki ziemi ślaskiej
 


ŚLĄSK W HOŁDZIE ŚWIĘTEJ JADWIDZE - 740 - LECIE KANONIZACJI

W Trzebnicy uroczystości ku czci Świętej Jadwigi, Patronki Ziemi Śląskiej, będą się odbywały w dniach od 13 do 16 października 2007 roku. Szczególną wymowę tych obchodów stanowi 740-lecie kanonizacji Świętej Jadwigi Śląskiej, której dokonał w Viterbo papież Klemens IV w dniu 26 marca 1267 roku. W roku jubileuszowym Rzymska Kongregacja do spraw Duchowieństwa - za zgodą Ojca św. Benedykta XVI, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1231-1232) - erygowała w dniu 24 stycznia 2007 roku "Międzynarodowe Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy na terenie archidiecezji wrocławskiej". Uroczystego ogłoszenie dekretu erekcyjnego dokona Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski, Metropolita wrocławski, w czasie centralnych uroczystości odpustowych w niedzielę, 14 października.

Stróże sanktuarium, Salwatorianie, miejscowe władze samorządowe i mieszkańcy miasta, w celu podkreślenia wspomnianych wydarzeń ufundowali w Trzebnicy "Ścieżkę Świętej Jadwigi Śląskiej", która ma charakter kontemplacyjny i dydaktyczno-turystyczny.

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczną się w sobotę 13 października. W tym dniu przed południem, oczekujemy na Liturgiczną Służbę Ołtarza, lektorów, przedstawicieli scholi parafialnych i świeckich szafarzy Komunii św. z terenu archidiecezji wrocławskiej. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Janiaka zostanie odprawiona w bazylice o godz. 1100.

Po południu o godz. 1630 dla uczestników pieszej pielgrzymki wrocławskiej odprawiona zostanie Msza św. przy ołtarzu polowym. Przewodniczyć jej będzie ksiądz biskup Jan Kopiec z Opola.
Niedziela, 14 października jest centralnym dniem odpustu. O godz. 1100 wyruszy z bazyliki procesja z relikwiami św. Jadwigi do ołtarza polowego, gdzie pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Erwina Józefa Endera, Nuncjusza Apostolskiego w Berlinie, zostanie odprawiona uroczysta suma, po której przejdzie ulicami miasta procesja. O godz. 1600 w bazylice odbędzie się koncert finałowy XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej - "Do ciebie wołam człowieku".

W poniedziałek, 15 października młodzież duchowna archidiecezji wrocławskiej przeżywać będzie w Trzebnicy Jadwiżański Dzień Skupienia Powołanych do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, którego centralnym punktem będzie Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, Metropolity wrocławskiego.
Wtorek, 16 października to liturgiczna uroczystość św. Jadwigi Śląskiej. W tym dniu przychodzą do grobu Świętej niewiasty, matki i wdowy. O godz. 1100 w bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Józefa Pazdura. Uroczystości odpustowe w tym dniu zakończy o godz. 18.30 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza, na której w sposób szczególny zgromadzą się mieszkańcy Trzebnicy.

W dniach odpustu od godz. 630 pielgrzymi mogą przystąpić do sakramentu pokuty. W niedzielę i wtorek o godz. 1430 wspólna Droga Krzyżowa na Kalwarii w Lesie Bukowym. Natomiast w bazylice w sobotę, niedzielę i wtorek o godz. 1430 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego i odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Do grobu Matki Ziemi Śląskiej zapraszają na tegoroczne uroczystości
SALWATORIANIE