logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystości pasyjne w Kalwarii Wejherowskiej
 


- Wielki Post jest okazją, abyśmy - wzorem... 
Wraz z pierwszym piątkiem Wielkiego Postu na dróżkach Kalwarii Wejherowskiej rozpoczną się cotygodniowe Drogi Krzyżowe. Nabożeństwa te zawsze gromadzą tysiące wiernych z Wybrzeża.
 
- Ta Kaszubska Jerozolima - jak zwykło się mawiać o Wejherowie - od ponad 350 lat przesiąknięta jest modlitwą setek tysięcy pielgrzymów. To miejsce uświęcone jest modlitwą, wiarą i tradycją naszych ojców. Oni stawiali sobie za punkt honoru, by przynajmniej raz w życiu być na kalwaryjskich górach - opowiada Bartłomiej Muński, rzecznik i ceremoniarz wejherowskiego sanktuarium.
 
- W każdy piątek Wielkiego Postu spotykamy się o godz. 15 w klasztornym kościele pw. św. Anny (Wejherowo, ul. Reformatów 19), aby uczestniczyć w Mszy św. Następnie można poprzez ucałowanie uczcić relikwie Krzyża Świętego. Ok. 16.00 z kościoła na kalwarię wyrusza procesja Drogi Krzyżowej - mówi B. Muński.
 
Ceremoniarz podkreśla, że obecne czasy wymagają, by ludzie wierzący jeszcze mocniej oparli swoją wiarę o osobistą relację z Jezusem Chrystusem. - Wobec ataków na wartości, jakich obecnie doświadczamy, przypomina mi się stare zawołanie Kaszubów: "Më trzimómë z Bògã". Jeżeli będziemy wierni temu zawołaniu, jeżeli będziemy wierni krzyżowi Jezusa Chrystusa oraz Ewangelii, będziemy kroczyć za Nim. Mamy też Jego zapewnienie, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła. Wierność tradycji kaszubskiej duchowości jest dla mnie gwarancją, że nawet w obliczu sztormów i burz łódki naszego życia ocaleją na falach wzburzonego morza - dodaje.
 
Ale ani franciszkanie - odwieczni stróżowie wejherowskiego sanktuarium, ani gromadząca się przy nim wspólnota wiernych nie zamierzają jedynie patrzeć wstecz. Ich działanie podlega nieustannemu rozwojowi. W tym roku postanowili zorganizować Pierwszą Kaszubską M(n)ocną Drogę Krzyżową. Rozpocznie się Mszą św. w kościele Trzech Krzyży 5 kwietnia o godz. 20. Opiekunowie sanktuarium zaznaczają, że pomysłodawcami wydarzenia są panowie z działającej przy wejherowskim sanktuarium męskiej wspólnoty Vera Virtu.
 
- Pomysł zrodził się już w zeszłym roku. Mimo że jedna rozpoczynająca się w Gdańsku trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej kończy się na kalwarii, to jednak niewiele osób ma okazję, by od nas specjalnie jechać do odległego miasta. Wyznaczyliśmy więc 45-kilometrową trasę w okolicy Wejherowa, przygotowaliśmy stacje dla poszczególnych rozważań - opowiada o. Dariusz Szymaniak OFM, opiekun wspólnoty Vera Vitru.
 
Ojciec Dariusz podkreśla, że choć dystans porównywalny jest z trasami EDK, to jednak wiele przyjętych przez organizatorów rozwiązań odróżnia ich przedsięwzięcie od ogólnopolskiej inicjatywy. - W pakiecie, który otrzymują uczestnicy Kaszubskiej Drogi Krzyżowej, znalazły się: specjalne etui na rozważania, odblaskowa opaska oraz żeton na śniadanie w wejherowskim klasztorze. Uczestnicy nie dostaną rozważań na początku drogi. Przy każdej stacji rozdawać będą je uczestnikom panowie w strojach nawiązujących do habitu franciszkańskich mnichów. Ograniczyliśmy także liczbę uczestników do 300 osób. Już chwilę po opublikowaniu informacji o wydarzeniu na naszym Facebooku ludzie zaczęli lawinowo się zapisywać - mówi o. Szymaniak.
 
Dlaczego tę formę modlitwy uważa za atrakcyjną? - W dzisiejszych czasach istotna wydaje się potrzeba połączenia doświadczenia duchowego i fizycznego. Ludzie chcą odczuć na własnych barkach trud Drogi Krzyżowej. Dopiero to pozwala im przeżyć w pełni doświadczenie spotkania z Chrystusem cierpiącym - tłumaczy zakonnik.
 
Na nocnej Drodze Krzyżowej nie kończą się jednak nowości wprowadzone przez franciszkanów w przeżywanie Wielkiego Postu. - Obecny rok związany jest z 20. rocznicą pobytu Jana Pawła II w Sopocie, gdzie podczas Mszy św. ukoronował cudowny obraz Matki Boskiej Wejherowskiej. Chcemy godnie uczcić tę rocznicę - zaznacza B. Muński.
 
Misterium wjazdu Jezusa do Jerozolimy, które odbywa się w Niedzielę Palmową, zostanie w tym roku wzbogacone diecezjalnymi obchodami Światowego Dnia Młodzieży. Pojawią się także nowe wydarzenia. Mieszkańcy Wejherowa oraz pątnicy będą mogli uczestniczyć w Wielki Czwartek w Misterium Ostatniej Wieczerzy, połączonym z Drogą Pojmania.
 
Jak zawsze punktem kulminacyjnym uroczystości pasyjnych w Wejherowie będzie Misterium Męki Pańskiej, które na wejherowskich wzgórzach odprawione zostanie w Wielki Piątek o godz. 15.
 
www.diecezja.gda.pl