logo
Środa, 22 września 2021 r.
imieniny:
Maurycego, Milany, Tomasza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Mariana Przykuckiego
 


„Istotną cechą posługiwania Arcybiskupa Mariana Przykuckiego była troska o ukazanie właściwej roli laikatu jako współodpowiedzialnego za misję Kościoła” – podkreśla abp Andrzej Dzięga. Zachęcił on wiernych archidiecezji do modlitwy w intencji śp. Arcybiskupa. „Niech udział w uroczystościach pogrzebowych i wspólna modlitwa będzie wyrazem wdzięczności za Jego pasterską posługę”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 22 października, Mszą Świętą sprawowaną o godz. 15.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Szczecinie. O godz. 18.00 w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie będzie sprawowana Msza Święta z nieszporami za zmarłych, której przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Edmund Piszcz, emerytowany metropolita warmiński. Po Mszy Świętej odbędzie się czuwanie modlitewne przy trumnie z ciałem do godz. 24.00.

W piątek, 23 października, o godz. 11.00 rozpocznie się Msza Święta pogrzebowa. Będzie jej przewodniczyć abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.

Po Mszy Świętej nastąpi złożenia ciała w kaplicy św. Ottona, do czasu przygotowania krypty biskupów szczecińsko-kamieńskich w bazylice katedralnej.

Arcybiskup Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. w Skokach. 19 lutego 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Walentego Dymka. Prawie przez 20 lat pełnił posługę sekretarza i kapelana arcybiskupów poznańskich, najpierw Walentego Dymka, a następnie Antoniego Baraniaka. 3 lutego 1974 roku otrzymał sakrę biskupią w poznańskiej bazylice katedralnej i został biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Następnie, 29 maja 1981 r., Jan Paweł II powierzył Mu pasterzowanie w diecezji chełmińskiej. Kiedy Papież dokonał nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce mianował go w 1992 r. pierwszym arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Urząd ten sprawował do 23 maja 1999 r. Zmarł 16 października 2009 r. w Szczecinie.

Zobacz także:
Szczegółowy biogram Arcybiskupa Mariana Przykuckiego

(archidiecezja szcecińsko-kamieńska/md © Biuro Prasowe KEP 2009)