logo
Czwartek, 24 września 2020 r.
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny, Hermana, Pacyfika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Benjamin Boisson
Uśmiech Pana Boga
Wyd Marianow
 


Wydawca: PROMIC Wydawnictwo Księży Marianów
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7502-270-4
Format: 110x180
Stron: 272
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę
 
 

 

Ktoś zauważył, że uśmiech kosztuje mniej od elektryczności, a daje więcej światła. W tym obrazowym eseju, gdzie żart przeplata się z dostojną powagą, a językowe gry towarzyszą niebanalnej refleksji, dalekiej od akademickiej nudy, przychodzi nam śledzić dzieje śmiechu w chrześcijaństwie. Boisson odkrywa przed nami prawdziwą twarz chrześcijanina, promienną i roześmianą, sugerując, że wtedy dużo bardziej przypomina on Stwórcę.

Dla człowieka wierzącego humor to doskonały sposób na podkreślenie tak nadprzyrodzonego, jak i ludzkiego wymiaru religii – jest bowiem świadectwem wszechogarniającej Bożej miłości i niegasnącej nadziei. Wszak – powtórzmy za autorem - "poza smutkiem, trwogą czy odrazą do życia, w każdym człowieku, zwłaszcza ochrzczonym, kryje się siła będąca cechą typowo ludzką: śmiech". A zatem: "Człowieku, chrześcijaninie, Kościele, na miłość Boga, śmiejcie się, żeby nie umrzeć!".
 

***
 

Humor chrześcijański zawsze był obecny w historii Kościoła. Dzisiaj to my powinniśmy przejąć nad nim pieczę i przekazać go dalej. Podczas gdy nasze społeczeństwa cierpią na brak humoru, a nowi komicy pojawiają się setkami, chrześcijanin XXI wieku nie powinien się bać ani uśmiechu, ani śmiechu. Przeciwnie, powinien o nim światu dawać świadectwo, zachowując w głębi serca radość i dobry humor, zwłaszcza w lęku i rozpaczy.

"Nasza radość to najlepszy sposób
głoszenia chrześcijaństwa."
[św. Matka Teresa]

Spis treści

WSTĘP: OTWÓRZ MI DRZWI, NA HUMOR BOGA!

I. ŚMIECH W BIBLII

1. KOMIZM W STARYM TESTAMENCIE
HUMOR ŻYDOWSKI I BIBLIA
2. HUMOR I RADOŚĆ CHRYSTUSA
BIBLIA - HUMOR CHRZEŚCIJAŃSKI
3. KOMIZM W NOWYM TESTAMENCIE
PRZECIWKO DOSŁOWNEJ LEKTURZE BIBLII
4. UŚMIECH I ŚMIECH CHRYSTUSA

II. HISTORIA ŚMIECHU W CHRZEŚCIJAŃSTWIE

1. HUMOR OJCÓW PUSTYNI
BON MOTY OJCÓW PUSTYNI
2. HUMOR PAPIEŻY
KWIATKI PAPIEŻY
3. HUMOR ŚWIĘTYCH
ŻARTY PATRONA HUMORYSTÓW
WSPÓŁCZEŚNI ŚWIĘCI (WYMYŚLENI OD A DO Z)
4. ŚMIECH KATOLICKI W XVIII-XXI WIEKU

III. HUMOR CHRZEŚCIJAŃSKI

1. POWRÓT ŚMIECHU
2. HUMOR W DZISIEJSZYM KOŚCIELE
PERŁY KATECHIZMU
3. PARAFIA - WSPÓLNOTA HUMORU
KSIĘŻA "KOMICY"
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
4. BRAK "ZAKAZU ŚMIECHU"
CHRZEŚCIJAŃSKIE KAWAŁY
KAWAŁY O "INNYCH"
KILKA AFORYZMÓW CHRZEŚCIJAŃSKICH

KONKLUZJA
ŚMIAĆ SIĘ, ŻEBY NIE UMRZEĆ
ANEKSY
O ŁASKĘ POGODY DUCHA
MAŁE BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

  
Zobacz także
Maria Kłosowska
Postawa człowieka, który mówi, że jest wierzący, ale niepraktykujący, nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Podobnie jak postawa niepraktykującego lekarza, policjanta, stolarza, męża czy żony. Dlaczego więc na płaszczyźnie wiary spotykamy się z takim sformułowaniem? U podstaw takich stwierdzeń tkwi nieznajomość wiary. 

Z ks. infułatem Janem Sikorskim rozmawia Maria Kłosowska
 
Beata Szymczak-Zienczyk
W przeciwieństwie do niektórych apostołów, Maryja nigdy nie odwodziła Jezusa od ofiary krzyża, chociaż dla Niej był on nie mniej bolesny. Nie „umywała rąk” od tego, co trudne, bo dobrze rozumiała, że w drodze za Bogiem jest czas radości Zwiastowania i czas bólu Golgoty. A Ona była wierna w każdym czasie. 
 
Antoni Karaś CSsR
Podejmując się refleksji nad przyczynami antykoncepcji, należy pamiętać o ich ścisłym związku ze skutkami. Każda przyczyna wywołuje jakiś skutek. Nie można mówić o usunięciu skutku bez poznania i eliminacji jego przyczyny. Wprawdzie nie jest dla człowieka rzeczą łatwą, by w swym codziennym życiu postrzegał swoje postępowanie w kategoriach przyczynowo-skutkowych, ale trzeba stwierdzić, że bez refleksji o charakterze przyczynowo-skutkowym nie ma postępu w życiu osobistym, duchowym, religijnym i społecznym. 
 
 
___________________
 
 reklama