logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ruth Burrows OCD
Uwierzyć w Jezusa
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Gdy tylko przestaniemy walczyć o nasze zasługi, niepotrzebnie skupiając uwagę na nas samych, a w zamian za to uznamy naszą słabość, nasze potrzeby, droga będzie otwarta do spotkania Boga i do świętości Jezusa, która jest Jego darem.

 

Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7516-433-6
Format: 120x190
Stron: 256
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
 

 

Wprowadzenie


Książkę Uwierzyć w Jezusa napisałam ponad trzydzieści lat temu. Kiedy już była wydrukowana i "ujrzała światło dzienne", tak, że mógł ją przeczytać cały świat, nie chciałam do niej zajrzeć. Zrobiłam to dopiero po wielu latach, gdy poproszono mnie o napisanie wstępu do nowego wydania. Dzięki tej przerwie mogłam na nią spojrzeć obiektywnie i skupić się na treści tak, jakby napisał ją ktoś inny. Wrażenie było przejmujące, aż bolesne: jestem nim przeszyta na wskroś. "To takie prawdziwe, absolutnie prawdziwe" - powtarzałam, a prawdziwe słowo jest "skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12).

Czym innym jest zdobyć wiedzę, a czym innym żyć zgodnie z nią. Muszę jednak wraz ze świętym Pawłem nie ustawać w wysiłkach i nie szukać chluby w niczym innym.

Mam wrażenie, że z każdej strony tej niewielkiej książki przemawia prawda i że sam tytuł wyraża ją jednoznacznie. My, chrześcijanie, musimy oddać się Jezusowi. Czy tak robimy? Musimy pragnąć, modlić się i przygotować na otrzymanie od Boga, Ojca naszego Pana Jezusa Chrystusa "ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego" (Ef 1,17) i "ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość, Głębokość, i poznać miłość Chrystusa przewyższającą wszelką wiedzę…" (Ef 3,18-19)!

Bóg może, oczywiście, wlać tę wiedzę w duszę bezpośrednio, jednak zazwyczaj oczekuje od nas, byśmy wykorzystali nasze zdolności i wykonali to, co potrafimy. Jak powiedziałam w innym miejscu, musimy zebrać polana i zbudować stos, który tylko Bóg może rozpalić. Jak możemy zaufać Bogu, którego nie znamy, i jak możemy poznać Boga inaczej niźli przez Jezusa, wcielone Słowo Boże?

Cieszę się, że ta książka została wydana ponownie, chociaż wiele rzeczy wydaje mi się już mocno przestarzałe - na przykład niepohamowane stosowanie zbyt wyszukanego języka, podczas gdy dzisiaj, dzięki Bogu, nie doświadczam już w żadnym wypadku tego siedzącego gdzieś we mnie przekonania o wyższości osób duchownych - prawdą jest Jezus "wczoraj, dzisiaj i ten sam dla każdego".
 

Ruth Burrows
2009


Zobacz także
Aldona Rumińska
Gdy ustalamy prawa, jest oczywiste, że nie godzimy w nasze potrzeby i uczucia. Ale czy pamiętamy o innych? Czy zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób realizacja ustalonej przez nas zasady wpłynie na naszego sąsiada? Czy nie nastąpi kolizja potrzeb? Jeśli niewygoda dotyczy nas, najchętniej zaprowadzilibyśmy korektę ustalonego wyznacznika zachowania, bez końca przestawiając i zmieniając zapis na filarach naszych zachowań.
 
Monika Białkowska

Do samego Józefa papieże często się odnosili. Benedykt XVI wprowadził jego imię do modlitwy eucharystycznej. Jan Paweł II poświęcił mu cały dokument. Papież Franciszek w tym liście odwołuje się do książki Cień Ojca Jana Dobraczyńskiego. Czytałem ją jeszcze jako kleryk i rzeczywiście zrobiła na mnie wrażenie. Ale fenomenalne jest to, jak przy okazji tłumaczy, co to znaczy być „cieniem Ojca”. 

 

O liście papieża Franciszka “Patris corde”, ojcostwie św. Józefa oraz o tym, na co Kościół musi być wrażliwy rozmawiają Monika Białkowska i ks. Henryk Seweryniak.

 
Jakub Kruczek OP

Dlaczego Jan Paweł II wszystkim swoim gościom dawał do ręki różaniec? Czy to tylko kurtuazja i grzeczność? A może chciał każdego zaprosić do modlitwy. Do modlitwy szczególnej podejmowanej razem z Maryją, Matką Jezusa. A czym my się kierujemy, kiedy z miejsc pielgrzymkowych przywozimy różańce dla naszych bliskich. Czy traktujemy je jak amulet? 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS