logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego - zapowiedź
 


O wartościach w Milenijnym Akcie mowa będzie na kolejnym spotkaniu „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” - 27 lutego.

 

W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego kolejne spotkanie związane z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się na Jasnej Górze 27 lutego. Tegoroczne rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego w 55. rocznicę jego złożenia. W najbliższą sobotę mowa będzie o „wartościach”.

 

Gośćmi spotkania „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” będą: historyk prof. Jan Żaryn i mariolog ks. prof. Janusz Królikowski. Początek o godz.19.30 w Sali Papieskiej. Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.


Jak zauważył o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, „chcemy pokazać świat wartości, na których ten Akt został zbudowany, system wartości prezentowany w treści tego Oddania”. „Chodzi więc o wartości ogólnoludzkie, jak - wierność, ufność, pracowitość; wartości narodowe, jak – Ojczyzna, naród, wolność; i oczywiście wartości chrześcijańskie” - powiedział paulin. Podkreślił, że cały „ten system wartości leży u podstaw naszej cywilizacji, w której żyjemy, z której wyrastamy, nie tylko ludzie wierzący, ale można powiedzieć szerzej, całe społeczeństwo”.

 

O. Prus podkreślił, że szczególnym zagadnieniem wynikającym z Milenijnego Aktu jest niewolnictwo, czyli oddanie „bez reszty” Maryi, bowiem Akt ten był oddaniem Polaków i wszystkiego, co Polskę stanowi, w macierzyńską niewolę Maryi. „Niewolnictwo, o którym tutaj mówimy, to jest rodzaj takiej zależności, którą można by zobrazować miłością matki do dziecka, gdzie człowiek jest tak ogarnięty miłością drugiego człowieka, że co prawda, oddaje mu się w wolności, ale czuje się niemal zniewolony tą miłością, ale to powoduje, że człowiek jest wtedy najbardziej wolny, bo ta miłość go uszczęśliwia” - powiedział dyrektor Instytutu. Dodał, że chcemy mówić o niewolnictwie, by dobrze zrozumieć to zagadnienie i odczytać je dzisiaj.

 

Po spotkaniu tradycyjnie już jego uczestnicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który inauguruje nocne czuwanie (z 27 na 28 dzień miesiąca) w intencji beatyfikacji jednego z największych czcicieli Królowej Polski i owoców duchowych tego aktu dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny. O północy w dzień odejścia do Wieczności, 28 dnia miesiąca (Prymas zmarł 28 maja) odprawiana jest Msza św.

 

Szczególnego zawierzenia Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego dokonał 3 maja 1966 r. W Akcie Milenijnym określone zostały dwa cele oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Najlepiej można było to uczynić w dłoniach Matki Najświętszej, której opieki naród nasz nieustannie w swoich dziejach doświadczał.

 

Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.


www.jasnagora.com