logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
W permanentnej śpiączce (coma)
materiał własny
 


W permanentnej śpiączce (coma)

Jakie jest stanowisko Kościoła wobec kwestii wstrzymania pokarmu pacjentom, którzy zapadli na głęboką i długotrwałą śpiączkę? Słyszałem różne opinie, które mnie dezorientują.

Kościół potępia wszelka bezpośrednia interwencję, która prowadzi do spowodowania śmierci osób niepełnosprawnych. W większości przypadków zaprzestanie żywienia pacjentów, wpadających w stan głębokiego i długotrwałego snu, (z angielskiego coma), popada pod tę kategorię. Stad jest to niedozwolone. Jednakże poważni moraliści twierdza, że w pewnych krańcowych przypadkach, tzn. gdy śmierć jest nieunikniona i bliska, dostarczanie pokarmu "na siłę" sztucznymi sposobami, bardzo uciążliwymi dla pacjenta, może być formą nadzwyczajnego leczenia, które moralnie nie jest wymagane. Jeśli tak jest rzeczywiście, wyciągają oni wniosek, że można wstrzymać dostarczanie pokarmu. Do tej pory Nauczycielski Urząd Kościoła ostatecznie się nie wypowiedział, czy i w jakich krańcowych przypadkach można zaprzestać dostarczania pokarmu. Problem jest stosunkowo nowy - powstał w wyniku rozwoju technologii medycznej. Mam nadzieje, że już wkrótce będzie znane stanowisko Kościoła wobec tej sprawy. Niektórzy moraliści katoliccy są za wstrzymaniem dostarczania pokarmu pacjentom w permanentnej śpiączce i posuwają się daleko poza sytuacje krańcowe, w których - jak twierdzą inni - to zaprzestanie byłoby dopuszczalne. Wymagane jest rozważne podejście, by zapobiec niebezpieczeństwu zabijania z litości.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Przyjaciółka radziła mi, abym za swego zmarłego męża dała na tzw. Msze święte gregoriańskie. Czy te Msze są inne od tych, w których uczestniczymy w niedzielę?
 
Fr. Justin
Kiedyś byłam bardziej rygorystyczna, teraz sama nie wiem..... Np. całowanie po szyi, uchu dekolcie jest złe? Czy linię tego co dozwolone można przesunąć dalej, mówiąc że jeśli mężczyznę mozna dotykać po klatce piersiowej to i on może kobietę .... czy to jest granica czy jest wcześniej?
 
Jurek
Jesteśmy małżeństwem od 27 lat. Mamy troje dzieci: najstarszego syna Huberta i dwie córki Sylwię i Weronikę. Zawsze staraliśmy się z żoną o to, aby nasze dzieci uczęszczały do kościoła i na lekcje religii. Hubert był ministrantem od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Robiliśmy wszystko, aby iść drogą wiary…
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS