logo
Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Izy, Rajmunda, Seweryna, Dominika, Cypriana – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
W permanentnej śpiączce (coma)
materiał własny
 


W permanentnej śpiączce (coma)

Jakie jest stanowisko Kościoła wobec kwestii wstrzymania pokarmu pacjentom, którzy zapadli na głęboką i długotrwałą śpiączkę? Słyszałem różne opinie, które mnie dezorientują.

Kościół potępia wszelka bezpośrednia interwencję, która prowadzi do spowodowania śmierci osób niepełnosprawnych. W większości przypadków zaprzestanie żywienia pacjentów, wpadających w stan głębokiego i długotrwałego snu, (z angielskiego coma), popada pod tę kategorię. Stad jest to niedozwolone. Jednakże poważni moraliści twierdza, że w pewnych krańcowych przypadkach, tzn. gdy śmierć jest nieunikniona i bliska, dostarczanie pokarmu "na siłę" sztucznymi sposobami, bardzo uciążliwymi dla pacjenta, może być formą nadzwyczajnego leczenia, które moralnie nie jest wymagane. Jeśli tak jest rzeczywiście, wyciągają oni wniosek, że można wstrzymać dostarczanie pokarmu. Do tej pory Nauczycielski Urząd Kościoła ostatecznie się nie wypowiedział, czy i w jakich krańcowych przypadkach można zaprzestać dostarczania pokarmu. Problem jest stosunkowo nowy - powstał w wyniku rozwoju technologii medycznej. Mam nadzieje, że już wkrótce będzie znane stanowisko Kościoła wobec tej sprawy. Niektórzy moraliści katoliccy są za wstrzymaniem dostarczania pokarmu pacjentom w permanentnej śpiączce i posuwają się daleko poza sytuacje krańcowe, w których - jak twierdzą inni - to zaprzestanie byłoby dopuszczalne. Wymagane jest rozważne podejście, by zapobiec niebezpieczeństwu zabijania z litości.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Już Nowy Testament świadczy, że słowo Boże przybiera także postać nauki, doktryny. Już w Nowym Testamencie znajdujemy ustalone formuły nauczania i wyznania wiary. Komu została powierzona odpowiedzialność za czystość tej nauki?
 
Co oznacza homilia? Czy jest to rodzaj kazania moralizujacego i nudnego? Czasami mam wrażenie, że tak.
 
Michał Bondyra
Wśród drzew słychać natrętne stukanie. Nagle dwa żubry uderzeniem w drzewo tłumią denerwujący dźwięk. Zaraz potem napis: Dwa żubry i spokój. - Ludzie myślą, że jest jak w reklamie; wypiją sobie dwa piwa i mają spokój - mówi ksiądz Paweł Pawlicki, duszpasterz trzeźwości arch. poznańskiej. Zamiast ukojenia w problemach, przychodzi jednak uzależnienie. Ono stacza ich na dno...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm