logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W rocznicę katastrofy smoleńskiej
 


Siódma rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem obchodzona jest w poniedziałek, 10 kwietnia. Paulini i przybywający na Jasną Górę pielgrzymi pamiętają w modlitwach o ofiarach tamtej tragedii, jak i również polecają sprawy związane z naszą Ojczyzną. 
 
Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił on w powitaniu: „Dzisiaj, kiedy w Polsce wspominamy najpierw zamordowanie polskich żołnierzy w Katyniu w 1940 r., i to, co mogliśmy obserwować, mogliśmy doświadczyć w Smoleńsku w 2010 r. - przybywamy tutaj, aby modlić się szczególnie w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny, przybywamy, aby modlić się za tych wszystkich, którzy na przestrzeni wieków oddali życie w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. Bo przecież ci ludzie, którzy zginęli w Smoleńsku, w Katyniu pielgrzymowali tu na Jasną Górę, wielu, zwłaszcza tych, którzy zginęli w Smoleńsku znaliśmy, wielu z nas rozmawiało z tymi ludźmi. Tutaj, jak my dzisiaj klęczeli przed Obliczem Matki Bożej, przybywali na różne uroczystości, rozmawiali z nami, tak bardzo można było zauważyć u nich troskę o Ojczyznę, o Polskę, o drugiego człowieka. Jakże trzeba nam po tylu latach uczyć się od tych, którzy zginęli w Katyniu i w Smoleńsku tej miłości do Ojczyzny, do Kościoła, do Pana Boga, do drugiego człowieka. Wiemy dobrze, że dzisiaj w Warszawie i w wielu miejscach odbywają się różne uroczystości, nabożeństwa, Msze św., sympozja, przemówienia, marsz, aby nie zapomnieć, nie zapomnieć o tych ludziach, o ich trosce, o ich miłości, o ich przesłaniu”. 
 
Wyrazem wyjątkowej pamięci o tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. jest Epitafium znajdujące się przy wejściu do Kaplicy Matki Bożej. Powstało ono dwa lata po tragedii. Na tablicy Epitafium znajdują się nazwiska wszystkich ofiar tej największej w historii Polski katastrofy lotniczej. Płaskorzeźbę zaprojektował krakowski artysta Lech Dziewulski. W Epitafium wmontowana została także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Tablicę tę przekazali na Jasną Górę 10 lipca 2011 r. członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010. W części informacyjnej Epitafium znajduje się pełna lista 96 ofiar tragedii. 
 
Ponadto w Bastionie św. Rocha jest ekspozycja pt. 'Wota Smoleńskie'. Jest to zbiór pamiątek po osobach, które tragicznie zginęły w katastrofie smoleńskiej. Są tam m.in. 
- piuska biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego; 
- mundur śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP, zniszczony w katastrofie smoleńskiej, a także m.in. płaszcz, beret i szabla; 
- mundur, czapka i generalskie odznaki – pamiątki po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP; 
- sutanna i inne przedmioty ks. ppłk. Jana Osińskiego, sekretarza Biskupa Polowego Wojska Polskiego. 
- monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu, odnalezione w miejscu katastrofy. 
 
o. Stanisław Tomoń  
www.jasnagora.com