logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
 


Dziś, 13 grudnia, przypada 37. rocznica od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Jasnej Górze co roku w tym dniu trwa modlitwa w intencji ofiar stanu wojennego. 
 
Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszy św. odprawionej o godz. 7.30 przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. 
 
„W dniu dzisiejszym szczególną modlitwą otaczamy naszą Ojczyznę w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – powiedział rozpoczynając Mszę św. o. Arnold Chrapkowski - Modlimy się za tych wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej wolności, niepodległości, i za tych wszystkich, którzy nieśli pomoc drugiemu człowiekowi. Prosimy także o nasze otwarte dłonie dla tych, którzy dziś wsparcia potrzebują”. 
 
Tradycyjnie o godz. 15.30 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele częstochowskiej „Solidarności” z pocztami sztandarowymi, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie. 
 
„Od 37 lat przeżywamy w Adwencie dzień 13 grudnia, który uczy nas rozróżniać pomiędzy prawdą a złą pamięcią narodu, dlatego gromadzimy się na Eucharystii w domu zawierzenia Maryi skąd od pokoleń stawaliśmy się wolni – powiedział rozpoczynając Eucharystię abp Wacław Depo - Prawo do pełnej informacji o bolesnych losach naszego narodu poprzez rozbiory, światowe wojny i stany wojenne nie może być wyrazem łaski rządzących ekip, gdyż to prawo wyrasta z podstawowego prawa człowieka do poznania prawdy aby nią żyć. Polska wciąż oczekuje prawdy o swojej niedawnej przeszłości i o ludziach, którzy są za losy niepodległej odpowiedzialny i nie po to, aby pogłębiać proces społecznych i politycznych podziałów ale po to, by na gruncie prawdy wolnym od zakłamań i niedomówień budować swoją teraźniejszość i przyszłość dla tych, którzy przyjdą po nas”. 
 
„Przeżywając jeszcze 100-lecie odzyskania niepodległości Polski wpisujemy w to dziękczynienie, na wzór Maryi, dramat 13 grudnia 1981 r. i następnych miesięcy i lat – mówił w homilii abp Depo - Ponad 100 zabitych, 10 tyś. uwięzionych, tysiące zmuszone do emigracji oraz zapaść gospodarcza związana z kryzysem moralnym i znieprawieniem sumień Polaków po dzień dzisiejszy. To patrzenie wstecz nie może być zagłuszone rocznicowymi akademiami, przemówieniami a nawet koncertami, które są potrzebne, ale dla prawdy i jedności to spojrzenie połączone z modlitwą za Ojczyznę pyta o sens wydarzeń i sprawiedliwe osądzenie, o ich znaczenie dla naszego dziś. Historia przecież ma tylko wtedy sens, kiedy służy życiu człowieka i narodu”. 
 
„Utrwalanie tej pamięci o cierpieniach, ofierze i miłości Ojczyzny to wielki obszar działań najpierw w rodzinach, a później w edukacji dzieci i młodzieży, na uniwersytetach, w pomnikach i ulicach z imionami prawdziwych patriotów” – dodał arcybiskup. 
 
Po Mszy św. zapalono znicze i ustawiono je w kształcie krzyża w Alei Sienkiewicza, prowadzącej na Jasną Górę. 
 
Dzień modlitwy zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. Ryszarda Umańskiego, kapelana częstochowskiej „Solidarności”, poświęcony ofiarom stanu wojennego. 
 
„W sierpniu 1980 r. rozpoczęli Polacy marsz ku nowej Polce. Oto nadszedł czas, by Polacy na nowo poczuli się dumni, że są synami i córkami tej ziemi i tego narodu. Niestety stan wojenny miał ten marsz zahamować – przypomniał podczas Apelu ks. Ryszard Umański - W grudniu 37 lat temu nad Polską zgasło rozpalone przez ‘Solidarność’ światło wolności i nadziei. Noc stanu wojennego – jego konsekwencje to wiele zła, krzywd i zbrodni, aresztowania, procesy. W ciągu kilku dni w ośrodkach internowania umieszczono ok. 5 tys. osób., tysiące uczestników strajku zostało pobitych, dziesiątki tysięcy skazanych na grzywnę lub karę aresztu, kilka tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Nie sposób ustalić liczbę osób zwolnionych z pracy. Skatowani podczas manifestacji, zabici w tajemniczych wypadkach i do dziś niewyjaśnione okoliczności śmierci ponad setki ofiar stanu wojennego. Modlimy się gorąco dzisiaj do Ciebie Matko z całym narodem, aby nigdy nie było w naszej Ojczyźnie takich wojen. Modlimy się, aby takich wojen i stanów wyjątkowych nie było nigdzie na świecie, ani na Ukrainie, ani we Francji czy w każdym innym kraju”. 
 
Warto przypomnieć, że w pierwszych dniach stanu wojennego działacze „Solidarności” zredagowali na Jasnej Górze swoją pierwszą podziemną ulotkę, modlitwę do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com