logo
Niedziela, 18 listopada 2018 r.
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza, Karoliny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W sobotę i niedzielę główne obchody rocznicy ŚDM
 


Msza św. w sanktuarium Jana Pawła II oraz koncert w Tauron Arenie, to główne wydarzenia związane z obchodami pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, którego owoce dostrzegamy przez cały czas – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 
ŚDM z udziałem papieża Franciszka trwały od 26 lipca do 1 sierpnia. Wcześnie odbywały się w diecezjach.
 
„To szczególny czas, w którym mogliśmy zobaczyć młody, barwny i dynamiczny Kościół. Także słowa Ojca Świętego skierowane do młodych z całego świata były szczególne: wezwanie do rezygnacji z „kanapowego” stylu życia, do działania i dawania chrześcijańskiego świadectwa” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
 
Dodał, że także w kwestii organizacyjnej, mimo licznych obaw związanych z bezpieczeństwem, ŚDM – w opinii międzynarodowej – przeszły najśmielsze oczekiwania.
 
„Powracamy do tego wydarzenia i będziemy powracali, bo na trwałe wpisało się ono w historię Polski. W sobotę i niedzielę nadarza się okazja, by przypomnieć atmosferę sprzed roku i ducha ŚDM oraz przesłanie papieża Franciszka” – podkreślił rzecznik KEP.
 
W sobotę o godz. 18.00 odbędzie się koncert w Tauron Arenie, w której papież Franciszek spotkał się z wolontariuszami ŚDM. Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego „Młodość – projekt życia”.
 
Wstęp bezpłatny po rejestracji. Szczegóły: http://krakow2016.com/pl/page/rocznica-sdm.
 
Niedzielnej Mszy świętej o 12.30 w sanktuarium Jana Pawła II będzie przewodniczył abp. Marek Jędraszewski, który zaprasza do udziału w rocznicowych wydarzeniach.
 
„Mija rok od czasu, gdy na krakowskiej ziemi gościliśmy młodych całego świata, którzy wraz z papieżem Franciszkiem, biskupami i kapłanami składali świadectwo żywej wiary, niegasnącej nadziei i żarliwej miłości, tworząc radosną wspólnotę przyjaciół Jezusa, pokazujących znękanemu światu, że pokój jest możliwy, a spotkanie z miłosiernym Panem zmienia ludzkie serca. Pozostaje w nas niezatarty obraz Kościoła, który jest piękny w swej różnorodności, prawdziwie powszechny i tętniący Bożym życiem” – napisał abp Jędraszewski.
 
Dodał, że ŚDM nie zostały dane tylko dla wzruszających wspomnień, ale przede wszystkim jako zadanie do wypełnienia, które nigdy się nie przedawnia. „Mieszkańcy Polski i Krakowa doświadczyli w czasie tych wielkich Dni solidarności w tworzeniu wspólnego, dobrego dzieła. To doświadczenie jest wciąż żywe w wielu parafiach i wspólnotach, gdzie ludzie, młodzi i starsi, dzielą się wzajemną miłością i w swojej codzienności budują Kościół, który jest domem dla wszystkich” – podkreślił metropolita krakowski.
 
ŚDM w Krakowie i Capus Misericordiae odbyły się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). W spotkaniu z papieżem uczestniczyło około 2 mln osób.
 
BP KEP
episkopat.pl