logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W trosce o „jakość serca” - rekolekcje Służby Zdrowia
 


- Rekolekcje to czas troski o „jakość serca”, które „nie patrzy na swoje”, ale na dobro drugiego człowieka - podkreśla ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia. Na Jasnej Górze rozpoczęły się dni skupienia dla środowiska medycznego. Odbywają się one od 1980r., inicjatorem był ks. Jerzy Popiełuszko.

Nauki rekolekcyjne, m.in. o tym co dziś znaczy być świadkiem wiary, prowadzi ks. Wiesław Burski, który też kilka lat posługiwał jako kapelan w szpitalu Bonifratrów w Krakowie. - Czy pielęgniarka, lekarz, oddziałowa, salowa czy jakikolwiek pracownik służby zdrowia ma dzisiaj ogromne pole, by dawać świadectwo swojego życia, wiary, swojej miłości, także radości, nieraz trudnej, drugiemu człowiekowi, który z różnych powodów odchodzi od Boga, od wiary, zatraca nadzieję. To ważne, by patrząc na drugiego człowieka obok, często właśnie w pracy, na nowo Boga odnaleźć – mówił rekolekcjonista.

Jak podkreślali uczestnicy, rekolekcje na Jasnej Górze pomagają umocnić ducha i dodają sił do codziennej pracy. - Na pewno jest to integracja i takie spojrzenie na całą Polskę. Poznajemy się, rozszerzamy swoje widzenie – zauważyła też pani Mariola z Przemyśla . Jako pielęgniarka przepracowała 43 lata i od niedawna jest na emeryturze. Jak podkreśla, teraz może powiedzieć, że to było jej powołanie.

Jadwiga Bilska, także z Przemyśla, przyjeżdża na rekolekcje i pielgrzymkę od 15 lat. Pracowała jako pielęgniarka na oddziale ortopedycznym w jednym z przemyskich szpitali, teraz w przychodni. - Na co dzień muszę być empatyczną osobą, a dzisiaj pacjent jest bardzo trudny, więc trzeba mieć siłę i moc – uzasadnia też udział w rekolekcjach. Jej rodzona siostra Grażyna Rabiej-Osada jest położną. - Nie ma nic piękniejszego jak zobaczyć nowe życie na świecie – podkreśliła.

- Codzienność niesie wiele problemów i trzeba je czasem przed Bogiem oddać, zostawić. Bieg życia, procedury, brak kadr, też czasem jakaś pretensjonalność pacjentów powoduje, że ta służba nie jest łatwa, tylko coraz trudniejsza. Rekolekcje na Jasnej Górze pomagają nabrać duchowej mocy, żeby siebie dawać, żeby mieć współczujące serce dla tych, którzy chorują – powiedział ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia

Rekolekcje dla pracowników Służby Zdrowia potrwają do jutra. Po nich, Apelem Jasnogórskim, rozpocznie się 99. ogólnopolska pielgrzymka. Jej uczestnicy podejmą również nocne czuwanie, a główne uroczystości odbędą się będą w niedzielę, 21 maja. Eucharystia sprawowana będzie na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00. Ponowiony zostanie Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej. Przekazane zostaną także relikwie bł. Ewy Noiszewskiej, lekarki, która zginęła z rąk niemieckich okupantów za pomoc Żydom oraz bł. Marty Wieckiej, zakonnicy i pielęgniarki, która „w każdym cierpiącym człowieku, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę widziała Chrystusa”.

Organizatorem rekolekcji i pielgrzymki jest Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia. Sprawuje ono duchową opiekę nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej. W roku 1964 Episkopat Polski na wniosek Prymasa Wyszyńskiego powołał krajowego duszpasterza lekarzy.

Ogólnopolskie Pielgrzymki Służby Zdrowia sięgają czasów przedwojennych. W latach 30. rozpoczęły je pielgrzymki lekarzy na Jasną Górę. Były one kontynuowane nawet podczas okupacji, kiedy lekarze wędrowali w mniejszej grupie przez Puszczę Kampinoską i dalej do Częstochowy.

Mirosława Szymusik
jasnagora.com