logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wakacyjny konkurs FOTO
materiał własny
 


miejsca 1-8

Wakacyjny konkurs foto 2005

Aby zobaczyć szczegóły kliknij w zdjęcie. Wszystkie zdjęcia otwierają się w nowym okienku.

1. Anna Walendziuk - Zdjęcie zostało zrobione podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii b.r. Przedstawia ono młodego Włocha trzymającego w prawej dłoni krzyż. Krzyż jest opleciony włoską flagą.

2. Sebastian Daukszewicz - zdjęcie zostało wykonane 3 lipca 2005 r w Wałczu woj.zachodniopomorskie. Przestawia Salezjańską Grupe Ewangelizacyjna Pustynia Miast która wyrusza co roku na 2 tyg. na tzw. akację wakacyjną podczas tej akcji w dwóch miastach na terenie całej polski ewangelizują domy dziecka, szpitale, więzienia uczestniczą w niedzielę we wszystkich Mszach Św a wieczorem spotykają się na osiedlach w danym mieście aby poprzez śpiew, scenki ewangelizacyjne, modlitwę i świadectwa mówić o Jezusie zwłaszcza do tych osób, które nie mogą lub nie chcą zajrzeć do kościoła. Na fotografii młodziez wsłuchuje się w głos papieża Jana Pawła II i modli się leżąc krzyżem za mieszkanców tego miasta. 

3. Marta Izydorczyk - zdjęcie zostało wykonane 13 sierpnia 2005r. w Libidzy, ósmy ostatni dzień pieszej pielgrzymki diecezji kaliskiej na Jasną Górę, Msza św. (pod chmurką) dla wszystkich pielgrzymów naszej diecezji. Zdjęcie przedstawia moment Komunii Świętej.
Kiedy było naprawdę ciężko i miałam już wszystkiego powyżej uszu, Eucharystia, a przede wszystkim Komunia Św., dodawała mi sił, żeby iść dalej. (Była to moja pierwsza piesza pielgrzymka).
Była to ostatnia pielgrzymkowa Eucharystia i wtedy dotarło do mnie, że Najwyższy zawsze przychodzi w najbardziej odpowiednim momencie - ani za wcześnie, ani za późno. Od rana padał deszcz, a tuż przed Mszą, ku naszemu miłemu zaskoczeniu zaświeciło słońce i mieliśmy już piękną pogodę do samej Jasnej Góry :-)
 
4. Kaja Kiczyńska - Lednica 2005, żołnierze pilnujący porządku. Pod nimi tłumy - młodsi i starsi, czekają w kolejkach, tłoczą się, chowają przed mającym nadejść deszczem, spieszą na rozpoczynającą się Eucharystię. No i to słońce nieśmiało wyglądające spoza chmury - chyba to właściwie o nie chodzi...  
 
5. Karolina Hermann - Zdjecie wykonane na wydmach w Łebie, 11 lipca 2005 ok. godziny 4 rano na zakonczenie akcji ewangelizacyjnej Pustyni Miast. Msza święta o wschodzie słońca - inna od wszystkich, bo na plaży, na wydmach.
Eucharystia ta dla mnie bardzo nietypowa nie tylko ze wzgledu na miejsce, ludzi z którymi znalazłam się tam zupełnie niespodziewanie...
Nigdy wczesniej nie doświadczyłam czegoś takiego. Na samym początku zastanawiałam się jak to będzie, Msza na plaży wcześnie rano, zimno jak nie wiem, ale na wszystkich twarzach rysowała się radość z bycia razem, z Chrystusem, bracmi i pięknem przyrody, którą On nam daje. Po Komunii świetej zastanawiałam się jak to możliwe gdy zobaczyłam że ludzie odwrócili się do modlitwy w stronę morza i ogromnego czerwonego słońca, ołtarz mieli po swojej lewej stronie. Jednak wtedy zrozumiałam, że właśnie tak jesteśmy bliżej Stwórcy. To było dla mnie bardzo ważne doświadczenie.

6. Agnieszka Grzędzińska - Zdjęcie zostało zrobione na Suwalszczyźnie. Dość przypadkowo, na początku zobaczyłam konie - matkę ze źrebakiem, stojące na górce. Dopiero, kiedy podeszłam bliżej okazało się że w pobliżu stoi ten krzyż. Trudno było nie umieścić go na zdjęciu...

7. Bożena Węcka - Zdjęcie to zostało zrobione w czasie rejsu po Nilu. Przedstawia dwóch muzułmanów, pracujących na promie, którzy przygotowują sie do modlitwy. Zgodnie z Koranem każdy muzułmanin powinien modlić się 5 razy dziennie bez względu gdzie się znajduje. Ten widok często spotyka się w Egipcie. Zrobiłam go z górnego pokładu promu, z "duszą" na ramieniu. Kobieta w Egipcie fotografująca takie momenty, nie jest dobrze odbierana. Zreesztą wiadomo jaką role pełnią muzułmańskie kobiety...

8. Dominika Izdebska - Armenia. Kraj kojarzony w Polsce głównie z biedą, Związkiem Radzieckim i tragicznym trzęsieniem ziemi z roku 1988. Mało kto wie, że Armenia przyjęła chrześcijaństwo jako pierwsza na świecie w roku 301. Często bywa uważana za kraj muzułmański, za sprawą swych islamskich sąsiadów, gdyż oprócz chrześcijańskiej Gruzji są to: Turcja, Iran i Azerbejdżan.
Współczesna Armenia to kraj kontrastów: ogromnej biedy i nieskromnego bogactwa, całkowitego zeświecczenia i żarliwej wiary. To właśnie tutaj, na tak małej powierzchni (Armenia jest 11 razy mniejsza od Polski) doliczono się około 15 tys. zabytków architektury sakralnej, pochodzących średnio V-X wieku! Cuda architektury są tu wszędzie. W każdej wsi, w każdej dolince i na każdym wzgórzu, zaskakują swym istnieniem i pięknem nagle, magicznie objawiając się naszym oczom. W niektórych z nich, nawet tych ukrytych w wysokich górach, zastaniemy kamienne ołtarze oblane świeżym woskiem i metalowe stojaki, na których w piasku umieszcza się świece. Czuć będziemy zapach kadzideł i świec. Na próżno jednak wzrok obejmuje otaczające świątynię rozległe i puste przestrzenie szukając choćby jednego domku czy człowieka. Dookoła pustkowie, a w centrum tego swoistego księżycowego krajobrazu maleńka cerkiew, która trwa od wieków i na wieki trwać będzie. I nagłe, szybkie uderzenie serca w piersi: Ludzie się modlą tutaj! Przemierzają kilometry piechotą, bryczkami, by dotrzeć właśnie TUTAJ! I drugie uczucie – całkowitego zespolenia - z tą przyrodą, z tym świętym budynkiem, z wierzącymi wszystkich narodów..., z Bogiem.
Zdjęcie wykonano w Armenii (południe kraju, prowincja Vajots Dzor) w październiku roku 2004, przedstawia kościół św. Nszana (inna nazwa – Tanathe), pochodzący z wieku XIII. 

kliknij aby powiększyć
1.
kliknij aby powiększyć
2.
kliknij aby powiększyć
3.
kliknij aby powiększyć
4.
kliknij aby powiększyć
5.
kliknij aby powiększyć
6.
kliknij aby powiększyć
7.
kliknij aby powiększyć
8.
 
 

Wykorzystywanie zdjęć do jakiejkowiek publikacji tylko za zgodą redakcji Katolik.pl


Inne:
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS