logo
Środa, 02 grudnia 2020 r.
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny, Rafała, Bibiany – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Warmia czyta Papieża
 


Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II powstało sześć filmików pod wspólnym tytułem: „WARMIA CZYTA PAPIEŻA”, w których różne osoby z Archidiecezji Warmińskiej czytają teksty Papieża Polaka. Nagrania realizowane były we wnętrzach Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie we wrześniu 2020 roku.

 

W projekcie wykorzystano fragmenty: encykliki Fides et ratio, książek: Pamięć i tożsamość, a także Przekroczyć próg Nadziei, poematu Rozważanie o śmierci, dramatu Promieniowanie ojcostwa, jak również fragment Homilii wygłoszonej do sportowców w Rzymie w 2000 roku.

 

– Powszechna i popularna akcja czytania publicznie przyjęła się już na dobre w naszym społeczeństwie. Słuchanie czytanego tekstu jest już utartą drogą przekazu. Teksty św. Jana Pawła II nie są zawsze łatwe. Przez to, że ktoś posłucha wybranych fragmentów, coś wpadnie w ucho i zostanie w człowieku – mówi ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor muzeum.

 

W projekcie wzięli udział: abp Józef Górzyński – Metropolita Warmiński, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, gen. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Karol Jabłoński – żeglarz, sternik jachtowy, skiper, żeglarz lodowy, dr hab. Hanna Zajączkiewicz – lekarz laryngolog w Szpitalu UWM w Olsztynie oraz Anna Fiedorowicz – uczennica SP 311 w Olsztynie, reprezentantka Polski w siatkówce U14.

 

– To jest jeden z pomysłów, który w symboliczny sposób pozwala nam uczcić rocznicę urodzin Jana Pawła II. Pandemia niemożliwa nam celebrowanie tej ważnej rocznicy tak, jakbyśmy chcieli, ale też nie zamyka wszystkich możliwości. Korzystamy ze świata mediów, który na ten czas został nam dany jako narzędzie duszpasterskie – mówi abp Józef Górzyński.

 

– Czytając chcemy zwrócić uwagę na ważne teksty św. Jana Pawła II szczególnie dlatego, że wciąż są dla nas aktualne. Nie chcemy i nie możemy o nich zapomnieć, bo one wciąż wyznaczają nam kierunek. Gdy czytamy je na głos, to widzimy, że wciąż poruszają nasze serca i innych ludzi – dodaje.

 

Filmiki są dostępne od dziś, 16 października, w 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, między innymi na kanale YouTube i stronie internetowej Archidiecezji Warmińskiej oraz stronie internetowej Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.


archwarmia.pl

 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー