logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Warszawa. Zakończyło się 349. zebrania plenarnego Episkopatu - relacja
 


„Musimy sobie uświadomić, że Kościół nie jest odpowiedzialny tylko za formowanie sumienia człowieka indywidualnego, ale także za formowanie życia społecznego” – mówił abp Józef Michalik przewodniczący KEP po zakończeniu obrad plenarnych Episkopatu. „Życie nie może być oddalone od wiary, a wiara od życia” – podkreślał. Hierarcha zwrócił uwagę na problem porozumiewania się między osobami różnych opcji politycznych i światopoglądów. Wskazał też na potrzebę większej jedności i twórczego dialogu w życiu politycznym i społecznym. Wobec współczesnej „brutalizacji języka”, która często sprawia, że burzone są autorytety, zaapelował o odpowiedzialność za słowa. W tym kontekście zapowiedział specjalny list Episkopatu na temat kultury języka. Powstanie on prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

posłuchaj abp. Michalika

posłuchaj abp. Michalika (o odpowiedzialności za słowa)

W Roku Kapłańskim abp Michalik zwrócił się też do mediów z prośbą o pokazywanie pozytywnych wzorców kapłanów oraz modlitwę o ich świętość - na wzór św. Jana Vianey’a. Jednym z wydarzeń roku mu poświęconego będzie pielgrzymka kapłanów na Jasną Górę 1 maja przyszłego roku, którą zapowiedział arcybiskup. Z Rokiem Kapłańskim wiąże się kanonizacja abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie obrad Episkopatu zaprezentował postać tego heroicznego duszpasterza, którego kanonizacja odbędzie się 11 października w Rzymie.

posłuchaj abp. Nycza

Jedno z zasadniczych postanowień zgromadzonych podczas 349. zebrania plenarnego w Warszawie biskupów to wprowadzenie w seminariach duchownych okresu propedeutycznego, który ma obejmować co najmniej jeden semestr. Jak podkreśla bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu z jednej strony jest to głos Kościoła Powszechnego, który od czasu publikacji adhortacji „Pastores dabo vobis” zachęca, aby w seminariach wprowadzić okres przygotowawczy do podjęcia studiów teologicznych i formacji do kapłaństwa, z drugiej to troska Kościoła polskiego o „jeden z największych jego skarbów, jakim jest skarb powołań kapłańskich”.

posłuchaj bp. Budzika

Biskup Budzik poinformował również o nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, który obowiązuje od 7 października. Przyznaje on m.in. honorowe pierwszeństwo prymasa Polski, który będzie z urzędu należał do Rady Stałej. Przewiduje też w niej miejsce dla dwóch biskupów pomocniczych. Podczas 349. zebrania plenarnego biskupi wybrali do Rady bp. Marka Jędraszewskiego z Poznania i bp. Wojciecha Polaka z Gniezna.

posłuchaj bp. Budzika

Zobacz także:
Więcej nagrań
Fotoreportaże


(jl © Biuro Prasowe KEP 2009)