logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Węgry: Ostatni przystanek objazdowej wystawy Palosbusz w 2020 r.
 


W środę, 21 października 2020 r. do Peczu na Węgrzech przybył „Pálosbusz” - paulińska wystawa objazdowa w roku 750-lecia urodzin bł. Euzebiusza. Wystawa rozpoczęła się 20 stycznia 2020 r. w Budapeszcie i dotarła do Peczu po 44. przystankach, a można było ją zwiedzać nie tylko na Węgrzech, ale również i w Polsce, oraz w Siedmiogrodzie - Rumunii.

 

Na otwarciu wystawy w środowe popołudnie, 21 października, przełożony węgierskiej prowincji Zakonu Paulinów o. Antoni Puskás przywitał zainteresowanych podkreślając, że diecezja Pecz jest godnym miejscem na ostatni przystanek autobusu-wystawy w tym roku. To przecież tutaj, na Górze św. Jakuba, u której stóp leży to piękne miasto, żyli pierwsi paulini tworząc zręby wspólnoty, która zarówno tutaj, w górach Mecsek, jak w górach Pilis nieopodal Ostrzychomia /Esztergom/, ma swoją historyczną kolebkę.

 

Otwierając wystawę na placu katedralnym abp György Udvardy, arcybiskup Veszprém, Administrator Apostolski Diecezji Pecz powiedział, że to, co widzimy, to coś więcej niż pojazd czy przestrzeń wystawiennicza, ponieważ ta wystawa to jest też znak łączności. „Wystawa objazdowa to symbol łączności, jaka się wytworzyła między miejscami i społecznościami, w których do tej pory można było zobaczyć autobus. Ponadto stanowi pewne odniesienie i okazję do zastanowienia na temat naszej przynależności do jedności narodowej, naszego stosunku do przeszłości i relacji wewnątrz kraju, a co jest niczym innym, jak charyzmą Zakonu Paulinów” - powiedział arcybiskup dziękując paulinom za obecność i posługę duszpasterską w Peczu.

 

Wystawa objazdowa „Pálosbusz” kończy w tym roku swą wędrówkę. Jak powiedział o. Antoni Puskás, przełożony vice-prowincji węgierskiej, planowana jest nowa trasa wystawy na rok 2021. Zależnie od sytuacji epidemicznej rozpocznie się ona w marcu. Ten rok pokazał nam, że ten sposób dotarcia do wiernych z naszym paulińskim przesłaniem zarówno historycznym, jak i duchowym, jest bardzo potrzebny i owocny. Przybliża on w nowoczesnej formie multimedialnej zakon, o którym wiedza dla wielu kończyła się tylko na tym, że jest jedynym zakonem męskim powstałym na Węgrzech. Jest to swoista lekcja historii, ale też i lekcja bogactwa duchowego i kulturowego, jaką wniósł Zakon Paulinów w ziemię węgierską.

 

Na podstawie sprawozdania na stronie diecezji Pecz: https://pecsiegyhazmegye.hu  przygotował o. Marian Waligóra, paulin


jasnagora.com