logo
Niedziela, 07 czerwca 2020 r.
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta, Wiesława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wesprzyj akcję Fundacji „Redemptoris Missio”
 


Virus COVID-19 dotarł już do Afryki i poszczególne kraje odnotowały pojedyncze przypadki, jednak nikt nie wie ile osób jest zarażonych. Nikt nie wykonuje stosownych testów, a afrykańska służba zdrowia jest zupełnie nieprzygotowana na to co ma nastąpić.

 

Polscy misjonarze to jedna z najbardziej narażonych na zakażenie grup. Codziennie pracują w dużych skupiskach ludzkich, odprawiają msze, uczą katechezy czy wreszcie pracują w prowadzonych przez siebie szpitalach i przychodniach. Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi z nich, których Fundacja „Redemptoris Missio” wspiera medycznie. Brat Krystian Traczyk SVD donosi z Zimbabwe: „Moi drodzy, mam do czynienia z setkami starszych ludzi, niektórzy są na krawędzi życia. Jeśli do nas dojdzie koronawirus, to dla wielu z nich będzie to koniec”.

 

Siostra Barbara Samborska, dyrektorka szkoły w Ngaoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej. – „Jeśli koronawirus się będzie rozszerzać u nas, to będzie tragedia. Warunki higieniczne na niskim poziomie, często brak wody, ludzie mieszkają bardzo blisko siebie, po 10 osób w domu, nasz szpital jest nieprzygotowany na przyjęcie chorych. Nie ma izolatek, testów, nawet środków dezynfekcyjnych nie za dużo.”

 

Oto jak relacjonuje sytuację siostra Patryka Wodzień z Kamerunu: Pracuję w jako pielęgniarka w największym w stolicy Kamerunu szpitalu. Pomimo stwierdzonych przypadków korona wirusa, szpital nie zapewnia nam maseczek. Maseczki są dostępne w aptekach - po 1200 franków, to jest bardzo drogo (w przeliczeniu na chleby będzie to 10 bochenków). Maseczek w szpitalach nie ma, nie ma też wody. W tym tygodniu cały tydzień nie mieliśmy wody, a ja jestem na ostrym bloku. Operujemy bez przerwy chorych i kupujemy wodę mineralną albo mamy taki rezerwuar w beczkach i tym polewamy ręce lekarzom, którzy się przygotowują do operacji. Czasami nie ma mowy o myciu rąk, nie ma żadnego mydła. Czasami kupimy jakieś, bo dyrektor też nie daje, nie ma środków odkażających.

 

Chcemy zacząć działać zanim będzie za późno.


Dołącz do zbiórki Fundacji „Redemptoris Missio”, pomóż w walce z koronawirusem w Afryce.
Wesprzyj Akcję dowolną kwotą - TUTAJ

 

Wpłaty można również kierować na konto Fundacji, koniecznie z dopiskiem „Koronawirus w Afryce”
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań
Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192


medycynanamisjach.org

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー