logo
Poniedziałek, 30 listopada 2020 r.
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka, Konstantego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wiara w Eucharystię
materiał własny
 


Wiara w Eucharystię

Chciałbym naprawdę uwierzyć, że podczas Mszy chleb i wino są przeistoczone w Cudo i Krew Pana Jezusa. Nie potrafię jednak wierzyć w coś, co zdaje mię się być czymś absurdalnym, niedorzecznym, niegodnym potęgi majestatu Bożego.

Gdy Chrystus zapowiadał, że da siebie ludziom na pokarm i napój, spotkał się z gwałtownym sprzeciwem tych, co Go słuchali. Najpierw wydawało się im to niemożliwe. Potem szemrali, gorszyli się, w końcu zdecydowali się odejść. Jezus nie odwołuje niczego z tego, co zapowiedział. Nie próbuje tej tajemnicy złagodzić do prostego symbolu, który byłby dla nich zrozumiały. On po prostu domaga się od nich wiary, a ich trudności uznaje za efekt niewiary: "Pośród was są tacy, którzy nie wierzą" (J 6, 64). To była próba wiary. I tak pozostało do dziś. Sprawa Eucharystii stała się rzeczywistym sprawdzianem wiary. Ci, którzy bardziej zawierzyli zmysłom niż Panu - odchodzą. Pozostają przy Chrystusie ci, którzy wierzą.

Wiara w słowo Jezusa, w Jego Boską moc jest kluczem do Eucharystii. Dzięki niej możemy cośkolwiek zrozumieć. Znak chleba i wina objawia, a jednocześnie.zakrywa Chrystusa. Nikt nie odważyłby się przystąpić do stołu Pańskiego, gdyby Chrystus nie był utajony. To chroni nasza wolność. Możemy Go przyjąć bez zniewolenia, ale też możemy zamknąć przed Nim serce lub Go odrzucić.

Wiara ukazuje nam najpierw pozazjawiskową stronę Eucharystii: żywego i prawdziwego Chrystusa. Ukazuje nam, że jest to "ta sama ofiara", która Chrystus liturgicznie objawił w Wielki Czwartek, a dokonał w Wielki Piątek na krzyżu. Budzi w sercu żywe pragnienie spotkania z Nim.

Kto nie ma wiary, ten nie przychodzi na Msze święta, lekceważy ją, nudzi się podczas niej. "Oto wielka tajemnica wiary". Odpowiedź na tę tajemnicę podsuwają nam aklamacje po przeistoczeniu. Przeczytajcie je spokojnie. Zobaczcie, jakie są piękne! Zobaczcie, ile w nich wiary! Jaka szkoda, że w większości powtarzamy ciągle tę pierwsza: 1. Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, Wyznajemy Twoje zmartwychwstanie I oczekujemy Twego przyjścia w chwale. 2. Ile razy ten chleb spożywamy i pijemy z tego kielicha, głosimy śmierć Twoją, Panie, oczekując Twego przyjścia w chwale. 3. Panie, Ty nas wybawiłeś przez krzyż, i zmartwychwstanie swoje. Ty jesteś Zbawicielem świata. 4. Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Amelia Pasternak
Jakie znaczenie mają odpusty, dlaczego Kościół z nich nie zrezygnował skoro były powodem skandalu, jakim była schizma zachodnia?
 
Fr. Justyn
Co sprawiają dary Ducha Świętego?
 
Krzysztof Wons SDS
Pewnego wieczoru zapukałem do klasztornych drzwi Małych Sióstr Jezusa. "Przyszliśmy poadorować Pana Jezusa" – "Proszę wejść" – odpowiedziała życzliwie nowicjuszka. Weszliśmy do kaplicy. Była pusta. Urzekała ciszą i prostotą. W kącie kaplicy, na macie, klęczała siostra z Pismem Świętym na kolanach. Otwarte tabernakulum, wewnątrz skromna monstrancja w kształcie kielicha a w niej biała Hostia.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー