logo
Czwartek, 24 września 2020 r.
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny, Hermana, Pacyfika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Więź między wiarą a chrztem
materiał własny
 


Więź między wiarą a chrztem

Niektórzy widzą dziś w chrzcie dzieci zamach na indywidualną wolność, dlatego chcieliby przesunąć chrzest do wieku, w którym młody człowiek może już podjąć osobistą i samodzielną decyzję. Jak wobec tego można uzasadnić praktykę chrztu niemowląt?

Mówi się, że wiara poprzedza chrzest, gdyż w Ewangelii według św. Marka czytamy: "Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony" (Mk 16, 16). Nie ustala się tutaj żadnego upływu czasu. To raczej działanie Boże poprzedza wszystko, nawet wiarę. Już ona sama jest łaską. Chrzest niemowląt daje jasne świadectwo, że jest on niezasłużoną łaską, którą Bóg wyprzedza wszelkie nasze działanie. Ale i dziecku nie udziela się chrztu niezależnie od wiary. Tutaj wiara rodziców dziecka i rodziców chrzestnych albo krewnych jest gwarancją, że zostanie ono wychowane w wierze. Jeśli tej gwarancji nie ma - sądząc po ludzku - to z kościelnego punktu widzenia chrztu udzielić nie wolno.

Dziecko żyje w całkowitej zależności od rodziców. Starają się oni przekazać mu tyle dóbr duchowych i kulturowych, ile tylko możliwe. Są to również pewne z góry podjęte decyzje, które rodzice podejmują za swoje dzieci. Dziecko słusznie mogłoby później stawiać rodzicom zarzuty, gdyby dopuścili się błędów lub zaniedbań w jego kształtowaniu.

Podobnie rodzice chrześcijańscy starają się przekazać swym dzieciom również wiarę, której sami doświadczyli jako pewnej wartości życiowej. Początek tego stanowi jednak chrzest. Zaniechanie chrztu byłoby decyzją powziętą z góry - tyle, że negatywną.

Ziarno, by mogło rosnąć i wydawać owoce, musi być najpierw wrzucone w żyzną glebę.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Augustyn Kuczok SDS
Gdzie jest napisane, iż należy stawiać pomniki i posągi Maryji. W którym momencie Jezus mówi o kulcie Maryi? Maryja staje się tematem głównym modlitw. Katolicy zanosicie modlitwy do Boga przez świętych i Maryję. A przecież Jezus powiedział wyraźnie: jeśli o cokolwiek prosicie i zanosicie modlitwę do Najwyższego, kierujcie przeze mnie . Nie ma tam mowy o Maryi ani o świętych. Pamiętajcie katolicy, protestanci też oddają jej cześć. Dziękujemy jej za to iż porodziła Jezusa. Naszego zbawcę i odkupiciela. Śpiewamy (protestanci) o niej pieśni w czasie nabożeństw. Dla nas ważny jest Bóg i Jego Syn-Jezus Chrystus.
 
ks. Augustyn Kuczok SDS
Ewangelicki "Katechizm dorosłych", w tekście zatytułowanym: "Maryja ma miejsce w Ewangelii", czytamy: "Maryja jest nie tylko 'katolicka', jest także 'ewangelicka' ". Protestanci łatwo o tym zapominają, prawda?
 
Karol Meissner OSB
Trzeba, by osoby żyjące w małżeństwie zdały sobie sprawę z tego, że ich małżeństwo powstało wprawdzie na skutek ich decyzji, ale ta decyzja została podjęta w wyniku pewnego procesu, który zaczął się w nich bez udziału ich woli. Małżonkowie, którzy zastanawiają się nad tym, jak to się stało, ze zainteresowali się sobą i zbliżyli się do siebie, przyznają, że to nie oni zapoczątkowali ten proces. On się jakoś w nich wziął. 
 
 
___________________
 
 reklama