logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wieża Jasnej Góry w niedzielę rozbłyśnie na biało-czerwono
 


Z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wieża Jasnej Góry rozbłyśnie na biało-czerwono. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 4 listopada, dokładnie w sto lat od przejęcia częstochowskiej twierdzy przez polskich żołnierzy. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa”, zyska całkiem nowe oświetlenie. TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. 
 
W najbliższą niedzielę około godz. 18.00 każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Dopełnieniem tego oświetlenia będzie okazjonalna iluminacja budynku tzw. Pokoi Królewskich, którą będzie można podziwiać już w sobotę wieczorem, 3 listopada. 
 
TAURON od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. W ostatnim czasie rozbłysły ozdobne iluminacje w Zamku w Niemodlinie, na Rynku w Opolu, bazylice w Panewnikach, w kościele w Nakle Śląskim czy Urzędach Miast w Tarnowskich Górach i Tworogu. Od zeszłego roku świetlne realizacje TAURONA dodają także klimatu miastom w okresie świąt. W Krakowie i Katowicach firma sprawiła mieszkańcom świecące w ultrafiolecie choinki utkane z piętnastu kilometrów nici i taśm oraz iluminowała akcentami świątecznymi budynek krakowskiej kurii. 
 
W tym roku firma przygotowała cykl wydarzeń, których celem było pokazanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznych w zupełnie nowej odsłonie. Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych TAURON „wydobył” z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. To sposób na pokazanie, jak atrakcyjnie wykorzystać światło w przestrzeniach miejskich, aby stały się bardziej przyjazne i bezpieczne. 
 
TAURON kontynuuje projekty związane z oświetlaniem architektury i przestrzeni publicznych oraz prezentowanie ich w całkiem nowy sposób. Wieża jasnogórska miała już dosyć przestarzałe oświetlenie. Teraz zyska nowoczesną i efektowną iluminację. Do jej oświetlenia inżynierowie TAURONA użyli 16 projektorów nowej generacji, które pozwolą na podświetlenie budynku w dowolnej barwie. Dodatkowo będzie można wyświetlać symbolikę lub dowolny kształt zaprojektowany w matrycy GOBO. Sterowanie całym systemem iluminacji będzie się odbywać w sposób automatyczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, będzie także możliwe realizowanie dowolnej zaprojektowanej sceny iluminacyjnej związanej z funkcjonowaniem obiektu, takich jak sceny świąteczne, okazjonalne, na dzień powszedni, każda ze ścian wieży w innym kolorze czy zmiana barw sekwencyjnie. Wybór scen będzie odbywał się automatycznie zgodnie z listą scenariuszy zaprogramowanych i zapisanych w pamięci serwera, uwzględniając np. kalendarz świąt i wydarzeń, lub zdalnie dzięki dostępowi do interfejsu serwera poprzez użytkowe oprogramowanie zainstalowane np. na smartfonie. 
 
Iluminacja zrealizowana jest z czterech punktów ulokowanych na dachach różnych budynków obiektu Sanktuarium, z zachowaniem równomierności oświetlenia wszystkich ścian wieży. 
 
Wieża to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry. Łączy się przede wszystkim z kultem Matki Bożej i jest znakiem Jej obecności w sanktuarium częstochowskim. To właśnie dlatego pielgrzymi na widok wieży klasztoru jasnogórskiego przeżywają chwile uniesienia: witając wieżę, witają jakby samą jej Patronkę, zaczynają wznosić swoje myśli, jak „po drabinie" ku niebu i zbawieniu i tym samym kierują je na prostą drogę wiodącą do duchowej doskonałości. Widok, „majak wieży”, o którym pisał Reymont, jest znakiem, że pielgrzymia wędrówka osiągnęła swój ziemski i zarazem duchowy cel. 
 
Ale wieża jasnogórska jest nie tylko symbolem. Jest konkretną budowlą, która imponuje wysokością, odwagą rozwiązania technicznego, harmonią poszczególnych części. Wejście na wieżę jasnogórskiego kościoła należy do rytuału obowiązującego wszystkich nawiedzających Sanktuarium. 
 
Obecna wieża jest trzecią z kolei. Dwie pierwsze pełniły funkcje dzwonnic, trzecia najbardziej okazała, była wieżą zegarową, wszystkie zaś łączyła jedna wspólna cecha, wzniesione były w bezpośredniej bliskości klasztornego kościoła. 
 
Trzecia w kolejności i zarazem najważniejsza jasnogórska wieża, od samego początku pełniąca przede wszystkim funkcję wieży zegarowej, dobudowana została do gotyckiego kościoła klasztornego od strony zachodniej. Jej początkowe dzieje są stosunkowo słabo znane, a prawdziwymi „kamieniami milowymi" jej historii są pożary. W samym wieku XVII wieża paliła się trzykrotnie i za każdym razem odbudowywano ją w nieco innej, coraz to bogatszej formie, zwiększając równocześnie każdorazowo jej wysokość. Podobnie było i w czasach nowszych. 
 
W 1690 r. miał miejsce najtragiczniejszy w dziejach Jasnej Góry pożar. Wywołany przez ogień wydobywający się z kominów piekarni klasztornej, zniszczył całkowicie wnętrze kościoła i objął także wieżę. Jej górne kondygnacje zawaliły się i spadając na dach zdruzgotały sklepienia nawy głównej świątyni. Po tych dramatycznych wydarzeniach w pierwszej kolejności podniesiono z gruzów kościół klasztorny. Wieżę odbudowano nieco później: w latach 1699-1703 prowadzono najważniejsze prace przy jej częściach konstrukcyjnych, a ozdabianie wieży przeciągnęło się aż do 1714 roku. W czasie uroczystej koronacji jasnogórskiego obrazu, która miała miejsce 8 września 1717 roku, wieża stała ponownie w całej okazałości i w takim kształcie przetrwała prawie 200 lat. 
 
Kolejny pożar w 1900 r. wywołali pielgrzymi, którzy wbrew obowiązującym zakazom, rozpalili na wieży sztuczne ognie. Stopił się wówczas zegar oraz dzwony, a nawet pokrywająca dach wieży blacha. Władze carskie zezwoliły nie tylko na odbudowę wieży, ale również na zbiórkę pieniędzy na ten cel na terenie Królestwa Polskiego. Nową wieżę poświęcono 15 sierpnia 1906 r., w szóstą rocznicę pożaru, przy udziale 300 tys. Polaków przybyłych na tę uroczystość ze wszystkich trzech zaborów. Wieża ta stoi do dziś. 
 
Mierząca 106,30 m wysokości w połączeniu z ukształtowaniem terenu, wieża jest jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych w Polsce. 
 
Wewnątrz umieszczono zegar oraz 36 dzwonów i dzwonków, tak zwanych kurantów, które co 15 minut wygrywają melodie pieśni maryjnych lub w czasie świąt kolędy bądź pieśni wielkanocne. 
 
Powyżej znajdują się w narożnikach figury świętych, oraz posągi doktorów kościoła. Na sam szczyt wieży prowadzi 516 stopni. 
 
Wieżę wieńczy posążek kruka z bochenkiem chleba, metalowa chorągiewka z monogramem imieniem Najświętszej Marii Panny oraz podświetlony w nocy krzyż. 

It/ Radio Jasna Góra 
www.jasnagora.com