KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Środa, 21 października 2020 r.
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza, Jakuba Strzemię, Urszuli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wkrótce XX Dzień Papieski: modlitwy, koncerty i zbiórka na stypendia
 


XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus” odbędzie się w niedzielę 11 października. Tego dnia zostanie przeprowadzona zbiórka środków na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. To dzieło mówi samo za siebie i z perspektywy 20 lat wygląda imponująco - podkreśla kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która obchodzi 20-lecie swojej pracy
Metropolita warszawski wskazał na cztery istotne elementy funkcjonowania “Dzieła Nowego Tysiąclecia”:

 

wyszukiwanie i promowanie nagrodami Totus Tuus działalności ludzi pochodzących z różnych środowisk, ale działających w duchu tego, co Jan Paweł II uważał za ważne; organizowanie Dnia Papieskiego w wymiarze zarówno medialnym i centralnym, jak i w poszczególnych parafiach całego kraju, prowadzenie funduszu stypendialnego dla młodzieży i służącej mu zbiórki, wreszcie organizowanie konferencji naukowych poświęconych problemom, które współcześnie nawiązują do papieskiego nauczania.

 

Kardynał zaapelował o zaangażowanie w zbiórkę stypendialną z okazji Dnia Papieskiego, choć w czasie pandemii może ona przynieść mniejsze owoce, gdyż nie wszyscy wierni w obawie o życie i zdrowie uczestniczą w mszach świętych i poruszają się w przestrzeni publicznej.

 

Obecnie programem stypendialnym Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” objętych jest 2 tys. osób, program ten ukończyło (po ok. 10 latach uczestniczenia) ok. 4 tys. absolwentów, a dalsze 11 tys. to osoby, które kiedykolwiek w nim uczestniczyły. Nie bez znaczenia jest też wielotysięczna rzesza wolontariuszy, którzy przygotowywali kolejne Dni Papieskie oraz wakacyjne obozy dla młodzieży.

Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski.

 

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – wezwanie biskupie Karola Wojtyły – pochodzi z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Słowa „Cały Twój (Maryjo)” wyrażają postawę zawierzenia Bogu przez Maryję i razem z Maryją. Konsekwencją tego zawierzenia jest służba każdemu człowiekowi w jego indywidualnej sytuacji egzystencjalnej.

 

Dzień Papieski to czas radości, pamięci o Papieżu Polaku i łączności duchowej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Organizowane są wtedy w całym kraju liczne wydarzenia promujące nauczanie św. Jana Pawła II. Centralne obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczną się już w sobotę 10 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Tzw. „katolickie Noble” zostaną przyznane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również Nagroda specjalna TOTUS TUUS.

 

W czasie Gali zostaną wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła.

 

Dzień Papieski to także szansa do okazania wdzięczności darczyńcom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 11 października o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają jej działanie. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News.

W tym samych czasie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie bp Michał Janocha będzie sprawował Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia.

 

Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy Koncert Galowy. Tegoroczny ma tytuł „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Jego osnową będą największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji wschodu i zachodu. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Kasię Moś, Olgę Szomańską, Igora Herbuta oraz artystów z Grecji, Armenii i Kuby. Wystąpi również zespół „Tylko Ty”.

Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zakończą się 13 października konferencją naukową „Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Poprzedzi jMsza św. o godz. 9.00 w kościele seminaryjnym Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Następnie w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędą się wykłady i dyskusje.


www.archwwa.pl

 

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー