logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wodociągi dbają o czystość naszej wody i środowiska
 


Pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie” przebiega 26. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrona Środowiska na Jasnej Górze. Doroczna modlitwa trwa w dniach 8-9 października i zrzesza pielgrzymów z całej Polski. W tym roku organizatorem spotkania jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach. 
 
Na Mszę św. pracownicy wodociągów dotarli w pielgrzymce z Archikatedry Częstochowskiej. 
 
Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Mszę św. koncelebrował ks. Grzegorz Krząkała, duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. 
 
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium: „Serdecznie wam życzę, by to doświadczenie spotkania z Bogiem, kontemplacji Jego słów, rozważania nad miłosierdziem umocniło was do dawania wśród świata świadectwa wiary. Niech św. Franciszek, wasz patron, zaniesie wasze trudy przed Boży tron i wspiera was w codziennej waszej trudnej i odpowiedzialnej pracy”. 
 
„Chcemy dziękować Bogu za pracę i za czystą wodę, w której można się obmyć i być oczyszczonym – powiedział w homilii bp Wiktor Skworc - W naszym kraju mamy do niej łatwym dostęp, co wydaje się nam oczywistym. Woda jest nieustannym towarzyszem drogi naszego życia, może nawet darem niedocenianym, dopóki mamy jej pod dostatkiem, kiedy płynie z kranu szerokim strumieniem. W przypadku awarii sieci wodociągowej od razu uświadamiamy sobie boleśnie jej brak i wartość, wszak bez wody nie da się żyć, nie można funkcjonować. Nie ma przecież życia bez wody, bez zdrowej wody. W dzisiejszym świecie nie możemy nie myśleć globalnie. Aby wszyscy mieszkańcy ziemi mieli dostęp do wody, musimy troszczyć się nieustannie o nasz wspólny dom – ziemię, bo wiemy z Objawienia, że nasza ziemia - wszechświat, wyszły z Bożej ręki, a dziełu stworzenia oraz Stwórcy należy się szacunek”. 
 
„Wiemy dobrze, że środowisko naturalne samo nie udźwignie wszystkich odpadów i zanieczyszczeń, jakie działalność człowieka wprowadza do gleby, wody i atmosfery – podkreślał arcybiskup - Wszyscy wiemy, że woda, aby służyła życiu i zdrowiu, powinna być oczyszczona, powinna być czysta, a na straży dostępu do wody i jej jakości stajecie wy, pracownicy wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska służący społeczeństwu jako stróże czystej wody, wody, która jest synonimem życia. Tam gdzie woda, tam życie. Moi drodzy, bardzo wam dziękujemy za wszą służbę, bo dzięki wam czujemy się bezpieczni, jesteśmy w naszym kraju dobrze zaopatrzeni w wodę”. 
 
Podczas Eucharystii odczytano list uczestników 26. Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska do Ojca Świętego Franciszka, a także Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Następnie miało miejsce przekazanie krzyża pielgrzymkowego przyszłorocznemu organizatorowi pielgrzymki - Wodociągi Olsztyńskie. 
 
W programie dwudniowej pielgrzymki znalazły się m.in.: Nabożeństwo Różańcowe, Droga krzyżowa na Wałach jasnogórskich, a także modlitwa Apelowa. 
 
W sobotę, 8 października Apel Jasnogórski poprowadził ks. Grzegorz Krząkała: „Przychodzimy, by dziękować za pracę, która daje nam i naszym rodzinom poczucie bezpieczeństwa i radość, przychodzimy, by dziękować za inwestycje w nowe technologie, które realnie czynią ziemię poddaną człowiekowi, a przecież są wyrazem troski o dzieło stworzenia. Przychodzimy, by dziękować za nas samych, pracowników, zarządy, właścicieli, bo tworzymy i chcemy nadal tworzyć wspólnotę wiary, pracy i solidarności, przychodzimy, by być dziękować i prosić, a wróciwszy do naszych domów i firm wiernie i rzeczowo wypełniać to, co w tej przestrzeni adoracji usłyszeliśmy tu na Jasnej Górze”. 
 
W tym roku organizatorzy pielgrzymki PWiK Żory ufundowali dla Jasnej Góry myjkę granitową, którą po Mszy św. poświęcił abp Wiktor Skworc. Jako dar przekazane zostały również dwa ozdobne włazy kanalizacyjne, jeden od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu, drugi od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Gminy Szumowo. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com