logo
Wtorek, 18 maja 2021 r.
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka, Jana, Feliksa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Wolność człowieka
materiał własny
 


Wolność człowieka

Widziałem wiele zła na świecie. Ludzie nie chcą kłamać, a kłamią, nie chcą, kraść, a kradną; nie chcą krzywdzić, a krzywdzą. Zresztą sam się z tego oskarżam. Wygląda na to, ze człowiek pozbawiony jest wolnej woli.

Nie jest to żadne odkrycie. Już starożytni myśliciele zauważyli w osobowości ludzkiej pewne rozdwojenie. Kościół głosi, że powstało ono na skutek grzechu pierworodnego. Św. Paweł określił ten rozdźwięk w naszej naturze następująco: "Jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu. Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę" (Rz 7, 15). Tę moralna słabość często odkrywamy w sobie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie bezwolni.

Wolność jest znakiem podobieństwa Bożego człowieka. Słusznie ceni się dziś wysoko tę wolność, świadomy i wolny wybór. Człowiek chce i musi kształtować sam swoje życie, osobiste i społeczne, ponosząc za nie odpowiedzialność. Ta wolność człowieka nie jest sprzeczna z jego zależnością jako stworzenia od Boga Stworzyciela. Wolność człowieka-stworzenia jest, istnieje i realizuje się opierając się na wolności Boga-Stwórcy. Jako wolność nam darowaną nie może być nigdy wolnością absolutną. Osiągamy nasza wolność jedynie wtedy, kiedy wyzwalamy się z niewoli naszych namiętności i wybierając dobro zmierzamy wytrwale do celu, w całkowitym zdaniu się na Opatrzność.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Moim zdaniem nic nie jest w stanie usprawiedliwić faktu istnienia w Kościele inkwizycji. Odpędzanie wilków od Bożej owczarni czyni się przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego, przekonywaniem i modlitwą, a nie przez sianie strachu i śmierci.
 
Fr. Justin
Gorliwość mahometan jest przerażająca. Do wyznawców innych religii odnoszą się z wrogością i zarozumiałością. Homeini mordował nawet wyznawców własnej religii. Dlaczego tak się różnimy miedzy sobą?
 
Michał Wojciechowski
Skoro Bóg dał siebie poznać ludziom, człowiek może coś o Bogu powiedzieć. Biblia wyraża to zwłaszcza poprzez imiona Boże. Nie są to same nazwy, gdyż w języku hebrajskim pojęcia imienia (szem) zawiera w sobie ideę określenia, definicji. Używając imion Bożych ludzie wyrażają swoją wiedzę o Bogu i wiarę w Niego. 
 
___________________
 
 reklama