logo
Piątek, 25 września 2020 r.
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa, Władysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wolontariat dla Kresów 2020
 


9 sierpnia 2020 r. rusza kolejna edycja sztandarowej już akcji „Wolontariat dla Kresów”, której organizatorem jest franciszkańska Fundacja Brat Słońce. Dla dwunastu wolontariuszy, którzy w dniach 9-16 sierpnia wyjadą do Bołszowiec, będzie to niepowtarzalna okazja do poznania kresowej historii Polski na terenie dzisiejszej Ukrainy.


W Bołszowcach, niewielkim miasteczku leżącym 100 km na południe od Lwowa, znajduje się cmentarz z polskimi nagrobkami, wśród których są groby uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego. Zaniedbanym cmentarzem przez lata nikt się nie zajmował ponieważ po II wojnie światowej wysiedlono mieszkających tam Polaków. Cmentarz popadał w ruinę aż do 2015 r., kiedy to miała miejsce pierwsza wizyta wolontariuszy Fundacji Brat Słońce. Coroczne prace wolontariuszy na bołszowieckim cmentarzu pozwalają ocalić kilkadziesiąt polskich mogił od zniszczenia. W tym roku prace porządkowe prowadzone będą również na cmentarzu w Podilli, miejscowości leżącej w odległości ok. 10 km od Bołszowiec.

 

W Bołszowcach funkcjonuje także Sanktuarium Matki Bożej ufundowane w XVII w. przez polskiego hetmana Marcina Kazanowskiego. Od 2002 r. każdego lata odbywają się tam Franciszkańskie Spotkania Młodych, w organizacji których pomagają wolontariusze Fundacji. Niestety w tym roku, ze względu na pandemię Covid-19, dni młodych nie odbędą się.

 

Akcja „Wolontariat dla Kresów” cieszy się co roku dużą popularnością. Zainteresowanie tegoroczną edycją było szczególnie duże. Zgłoszeń było więcej niż w poprzednich latach, a wśród wybranej dwunastki, są zarówno nowi wolontariusze, pragnący przeżyć wakacyjną przygodę z Kresami, jak i uczestnicy z poprzednich lat, co świadczy o tym, że wyjazd z Fundacją Brat Słońce to nie tylko praca, ale także okazja do nawiązania przyjaźni i poznania historii. To również okazja do odwiedzenia ważnych dla polskiej historii miejsc. W tym roku wolontariusze zatrzymają się m.in. we Lwowie i w Stanisławowie.

 

Od samego początku opiekunem uczestników akcji „Wolontariat dla Kresów” jest o. Bronisław Staworowski, który czuwa nad całością i pracuje ramię w ramię z innymi. W tym roku do fundacyjnej ekipy dołączy także o. Adam Dudek, nowy prezes Fundacji Brat Słońce.


franciszkanie.pl