logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Wpatrzona i zasłuchana
Droga
 


Powraca wciąż pytanie o miejsce Matki Jezusa Chrystusa w naszej wierze. Powszechne są obawy, czy kult maryjny nie przesłania Osoby Zbawiciela. Oczywiście może się tak zdarzyć, jeśli czyjaś pobożność nie będzie oparta o Ewangelię. W maju zawsze jest okazja, aby więcej czasu poświęcić osobie Maryi. Dziękując za beatyfikację Jana Pawła II, można też spojrzeć, jakie miejsce w jego życiu zajmowała Matka Boża.

Maryja w Biblii

Zawsze zaczynamy od przypomnienia, co Pismo Święte mówi o Matce Syna Bożego. Można by zacząć od zapowiedzi Starego Testamentu, ale na to jest miejsce w dłuższych opracowaniach, spojrzyjmy tutaj na fragmenty z Nowego Testamentu.

Ze sceny Zwiastowania znamy program życiowy Maryi: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! (Łk 1,38)

W Kanie Galilejskiej Maryja wypowiedziała uniwersalną radę skierowaną do każdego człowieka żyjącego w dowolnym czasie: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5). Pod krzyżem słyszymy wypowiedzianą do świętego Jana prośbę Jezusa: Oto Matka twoja (J 19,27).

Nie można też zapomnieć o dniach po zmartwychwstaniu Jezusa, kiedy to: Wszyscy trwali jednomyślnie na modlitwie razem Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). W tych czterech cytatach możemy znaleźć to wszystko, co jest Bożą myślą w temacie maryjnej pobożności: ukazanie Jej postawy wobec woli Stwórcy, uniwersalną radę, jakiej udziela Maryja, prośbę Jezusa wypowiedzianą w ostatnich chwilach Jego ziemskiego życia i praktykę Kościoła z pierwszych dni po wniebowstąpieniu.

Kościół naucza

Papież Paweł VI jest autorem adhortacji Marialis cultus - jak sama nazwa wskazuje jest to dokument, który mówi o poprawnym rozumieniu kultu maryjnego. Znajdziemy tam jednoznaczne wskazania:

Najwyższą czcią dla Maryi jest słuchanie słowa Bożego tak jak Ona, przyjmowanie go z miłością i strzeżenie w sercu, medytowanie go w duszy, rozgłaszanie ustami, wprowadzanie go w czyn i dostosowywanie do niego całego życia chrześcijańskiego (por. pkt 17 wspomnianej adhortacji i wprowadzenie do lekcjonarza w Zbiorze Mszy o Najświętszej Maryi Pannie - cytuję za artykułem ks. Józefa Sroki znalezionym w Internecie).

Papież Paweł VI pokazuje Maryję jako Dziewicę słuchającą, modlącą się, rodzącą i składającą ofiarę (por. pkt 17-20 Marialis cultus). Każdy może słuchać, modlić się i składać dar swego życia, każdy z nas może też rodzić - w znaczeniu przynoszenia owoców słuchania i modlitwy.

 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Kazimierz Kubat SDS
Wiara na pewno nie jest tylko sprawą wewnętrzną i nie tylko sprawą uczuć, dlatego trzeba zastanowić się nad wiarą współczesnego mężczyzny, żyjącego w bardzo zracjonalizowanym i odartym z sacrum świecie. Na pewno nie będzie on spędzał wielu godzin w kościele, ale nie może religijnych praktyk odrzucić...
 
ks. Kazimierz Kubat SDS
Eucharystia to szczególny moment w życiu każdego chrześcijanina. Przychodzimy na nią z różnym nastawieniem i z wieloma oczekiwaniami. Najczęściej robimy to, by spotkać Pana Boga i z Nim poprzebywać. Innymi czynnikami, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnej Mszy, są: godzina jej odprawiania, długość, kościół, w którym jest sprawowana, odległość od niego, plan dnia, a coraz częściej także jakość kazania i sam kaznodzieja. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zaczynamy nazywać Eucharystię „moją Mszą Świętą”. 
 
Jacek Salij OP

Wbrew pozorom, o Maryi Pismo Święte mówi bardzo wiele. Spójrzmy, co można wyczytać w słowie Bożym na temat Jej Niepokalanego Poczęcia. Ostatnio różni ludzie – wobec tego, że w przekładzie ekumenicznym znikły słowa „łaskiś pełna” – pytają z niepokojem, czy dotychczasowe przekłady były tu przekłamane. Otóż grecki czasownik charitoo, charitoún nie ma polskiego odpowiednika, gdyż polski czasownik „ułaskawić” jest zajęty i znaczy „darować karę”. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS