logo
Poniedziałek, 16 maja 2022 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wspólnie świętowali 25-lecie kapłaństwa
 


Abp Wiktor Skworc i abp Adrian Galbas sprawowali Mszę św. w intencji księży z archidiecezji katowickiej świętujących 25-lecie święceń kapłańskich.

 

Sakramentu równo ćwierć wieku temu, 10 maja 1997, udzielił im abp Damian Zimoń w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. – Rok 1997 był bogaty w historyczne wydarzenia. Niedługo po waszych święceniach do Polski z szóstą już wizytą przybył papież Jan Paweł Wielki – przypomniał zebranym metropolita, który wtedy w 1997 roku był jeszcze wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej. – Rozpoczął ją od udziału w międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu. Podczas wizyty świętowano też 1000-lecie śmierci św. Wojciech i ta uroczystość zgromadziła w Gnieźnie prezydentów siedmiu państw, historycznie związanych ze św. Wojciechem. Obchodzono 600-lecie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obyła się też kanonizacja królowej Jadwigi i trzy beatyfikacje, w tym Jana z Dukli – wymienił.


– W centrum maratonu waszej 25-letniej posługi są sakramenty święte a przede wszystkim jest Eucharystia, wszak Eucharystią budujemy Kościół, za co składam wam szczere Bóg zapłać. A Eucharystia to zawsze powrót do wieczernika – przypomniał abp Wiktor Skworc. – Wasz jubileusz przeżywamy w czasie kiedy Kościół w Polsce realizuje program eucharystyczny pod hasłem „Eucharystia daje życie” i stara się przypominać uczestnikom Eucharystii, każdej Mszy św., że są posłani w pokoju Chrystusa, co w aktualnej sytuacji polityczno-społecznej ma ogromne znaczenie. Ten rok przeżywamy również w towarzystwie bł. ks. Jana Franciszka, danego nam przez Opatrzność na czas wojny jako przykład działania w okresie wyzwań nadzwyczajnych. Wiernie go naśladujemy, za co należy się wam podziękowanie – dodał metropolita.


Abp Wiktor Skworc nawiązał także do trwających w sąsiednim domu rekolekcji dla przygotowujących się do święceń prezbiteratu i zwrócił uwagę, że jubileusz przypada po Niedzieli Dobrego Pasterza, w tygodniu modlitw o powołania do kapłaństwa.


Odnosząc się do odczytanego tego dnia fragmentu Dziejów Apostolskich, abp Wiktor Skworc przypomniał, że powołaniem Kościoła jest działanie w warunkach szczególnej mobilizacji. Przywołał tu przykład pomocy obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy i podziękował za działania podejmowane w tym zakresie przez wspólnoty parafialne. – Kiedy słuchamy fragmentu z Dziejów Apostolskich przewidzianego na dziś, to możemy odnieść wrażenie, że Kościół od początku żyje, funkcjonuje w sytuacjach nadzwyczajnych, które jednak zawsze mobilizują do ewangelizacji – mówił metropolita. – Zawsze a szczególnie dziś ważne jest świadectwo naszego życia. Niech w waszym życiu, w drodze ku następnym jubileuszom spełnia się na nas opinia Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Moje owce słuchają mojego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną a daje im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt ni wyrwie ich z mojej ręki”. Niech te optymistyczne słowa naszego Mistrza i Pana pomnożą i umocnią jubileuszową radość i w pokoju prowadzą do następnych jubileuszy – życzył zebranym w kaplicy jubilatom.


Msza św. była jednym z wydarzeń rekolekcji, w jakich uczestniczą kapłani w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej. Wspólną modlitwę z abp. Wiktorem Skworcem i abp. Adrianem Galbasem zakończyło odśpiewanie pieśni rocznikowej „Ty wyzwoliłeś nas Panie” i wręczenie życzeń. Wśród obecnych znaleźli się także kapłani, którzy na co dzień posługują poza granicami Polski. 

 

Fot: Marta Sudnik-Paluch 

archidiecezjakatowicka.pl