logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wychowaj księdza – adoptuj kleryka
 


Od października klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie rozpoczynają kolejny (niektórzy pierwszy) rok drogi do kapłaństwa. Chcemy znaleźć dla nich szczególnych towarzyszy na drodze duchowego wzrostu – osoby, które codziennie będą otaczały ich swoją modlitwą. W perspektywie to jest wkład w kształtowanie lokalnego Kościoła. Ci, którzy wyjdą z naszego seminarium będą przecież pracowali w naszych parafiach, szkołach, wspólnotach. Inicjatorem adopcji kleryków jest ks. Łukasz Kachnowicz z parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach, zaś cała akcja została przygotowana porozumieniu z Księdzem Rektorem MSD Lublin, ks. prał. Markiem Słomką.
 
Jak można się włączyć? Wystarczy wysłać e-mail na adres: adoptuj.kleryka@gmail.com. My przyślemy  imię i nazwisko jednego z kleryków. Od tej pory módl się za niego. Twoja modlitwa będzie ważnym wkładem w jego osobistą drogę do kapłaństwa.
 
Twoja modlitwa ma ogromne znaczenie. Już teraz możesz wpływać na kształt duszpasterstwa naszej Archidiecezji. Tak, jak sobie duchowo "wychowamy" naszych księży, tacy będą pracować wśród nas.
 
Kontakt z głównym koordynatorem: 
ks. Łukasz Kachnowicz
tel.509-631-921
e-mail: luk.kachnowicz@gmail.com
 
 
1. Kto może adoptować kleryka?
Do włączenia się w dzieło duchowej adopcji kleryków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zaproszeni są wszyscy, którzy czują taką potrzebę serca.
 
2. W jaki sposób można adoptować kleryka?
Duchowej adopcji można dokonać wysyłając swoje zgłoszenie na adres: adoptuj.kleryka@gmail.com
W zgłoszeniu należy podać swoje imię i nazwisko. Osoba podejmująca się adopcji otrzyma wiadomość z imieniem i nazwiskiem konkretnego kleryka, którego adoptuje. Od tej pory należy towarzyszyć mu swoją modlitwą.
 
3. Czy mogę adoptować kleryka, którego sobie wybiorę?
Nie przewidujemy możliwości wybierania sobie kleryków do adopcji. Chcemy, aby adopcja objęła, w miarę równomiernie, wszystkich kleryków naszego seminarium, a nie tylko wybranych.
 
4. Na jak długo podejmujemy się adopcji?
Adopcja obejmuje okres od początku roku formacyjnego w seminarium (październik) do końca września. Klerycy potrzebują modlitewnego wsparcia zarówno w czasie przebywania w seminarium w ramach roku akademickiego, jak i w trakcie wakacji. Oczywiście, można po tym czasie wyrazić chęć dalszego trwania w dziele adopcji, a tym samym towarzyszyć klerykowi przez kolejny rok.
 
5. Ile trzeba czekać na maila z danymi kleryka?
Taka wiadomość będzie wysłana tuż przed rozpoczęciem roku formacyjnego w seminarium lub na samym jego początku. Osoby, które dołączą do adopcji w trakcie roku dostaną odpowiedź w przeciągu 1-2 dni.
 
6. Czy można adoptować więcej niż jednego kleryka?
Jednej osobie proponujemy adopcję jednego, konkretnego kleryka. Chcemy uniknąć masowych adopcji, żeby nie zatracić wymiaru indywidualnego duchowego towarzyszenia.
 
7. Kiedy i na jakich zasadach mogę zrezygnować z podjętej już adopcji?
Liczymy na to, że osoby, które przyślą swoje zgłoszenie będą towarzyszyły danemu klerykowi przez cały rok. Nie chcemy, aby w trakcie roku kleryk pozostał bez modlitewnego towarzyszenia. Adopcja jest przedłużana co roku na prośbę osoby adoptującej. Po upływie tego okresu można nie wyrazić chęci dalszego udziału w adopcji.
 
8. Jakie modlitwy są obowiązkowe?
Nie ma przypisanych modlitw do adopcji. Każdy adoptujący ma swobodę wyboru formy modlitwy. Mogą one być różne (np. Różaniec, Eucharystia, jakaś litania, modlitwa spontaniczna, post, itd.) Liczy się stałe towarzyszenie modlitwą adoptowanemu klerykowi.
 
9. Co się dzieje w sytuacji, kiedy kleryk zrezygnuje z seminarium?
Jeśli kleryk zrezygnuje z dalszej formacji seminaryjnej, wówczas kontynuujemy naszą modlitwę w jego intencji do końca roku adopcyjnego. Decyzja o odejściu z seminarium jest poważnym wyzwaniem dla kleryka. Także czas po odejściu może być bardzo trudny. Naszą modlitwą chcemy pomóc także tym, którzy podejmują takie decyzje.