logo
Poniedziałek, 26 października 2020 r.
imieniny:
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy, Demetriusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wychowanie dzieci
materiał własny
 


Wychowanie dzieci

Mam trudności z wychowaniem swoich dzieci. Są bardzo nieposłuszne i drwią z czwartego przykazania Bożego.

Wychowanie dzieci nie może obejść się bez autorytetu. Dzieci szanują władzę rodzicielską pod pewnymi warunkami: gdy ojciec i matka są autentycznymi wychowawcami, gdy nie stosują w życiu podwójnej moralności: jednej dla siebie, a drugiej dla dzieci. Wychowanie nie jest bowiem maskaradą. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i szybko wywęszą wszelką obłudę. Innymi słowy, rodzice muszą postępować zgodnie z tym, co nakazują dzieciom. Nie wystarczy posiadać władzę od Boga w wyniku ojcostwa i macierzyństwa. Na tę władzę trzeba zasłużyć. Dzieci szczególnie domagają się, by oblicze wychowawców nie było ponure, mściwe, chytre, pełne złości i podejrzliwości. Patrzą one na prawdomówność ust, na kochające spojrzenie oczu, na gotowość wyciągniętych rąk. Prawdziwy autorytet wychowawcy jest zawsze darem dla dziecka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Amelia Pasternak
Jakie znaczenie mają odpusty, dlaczego Kościół z nich nie zrezygnował skoro były powodem skandalu, jakim była schizma zachodnia?
 
Józef Augustyn SJ
Drugie przykazanie nakazuje nie tylko miłowanie bliźniego, ale także miłowanie siebie samego. Miłość siebie samego jest tak samo ważnym przykazaniem jak miłość bliźniego. Jezus uczynił z miłości siebie samego miarę miłości bliźniego. Stąd też waga miłości siebie, zawartej w pierwszym przykazaniu. Nie możemy pokochać bliźniego, jeśli najpierw nie pokochamy siebie samych. 
 
s. Patrycja Garbacka SDS
Zdarza się jednak, że węzeł małżeński wcale nie zaistnieje, mimo że posiada zewnętrzną formę małżeństwa. Jakie to sytuacje?
 
 
___________________
 
 reklama