logo
Poniedziałek, 08 marca 2021 r.
imieniny:
Beaty, Juliana, Wincentego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wychowanie seksualne
materiał własny
 


Wychowanie seksualne

Dzisiaj szkoły uświadamiają seksualnie dzieci i młodzież. Jednak my, rodzice, mamy wiele trudności w wychowaniu ich do czystości.

Samo uświadomienie seksualne nie jest jeszcze wychowaniem seksualnym. Dzieci i młodzież winni stopniowo, w poszczególnych fazach rozwoju, otrzymywać pozytywne wychowanie seksualne. Jest ono jednym z podstawowych obowiązków rodziców. Żaden nauczyciel ani kapłan nie zdoła później nadrobić tego, co rodzice zaniedbują w tym względzie.

Oprócz wychowania seksualnego dzieci i młodzież mają otrzymać zasady moralności chrześcijańskiej, w tym obowiązek życia w czystości, w opanowaniu siebie, w samodyscyplinie. Bez zasad moralnych zbyt wczesne uświadomienie seksualne może wyrządzić wiele szkód - może zgorszyć, rozbudzić namiętności, narazić na zboczenia i rozwydrzenie seksualne.

Seks jest siłą twórczą. Jest on płodny i życiodajny. Właśnie dlatego człowiek dojrzały, w małżeństwie, korzysta z popędu płciowego w sposób odpowiedzialny. Tam, gdzie stosunki płciowe zostają wyrwane z całokształtu ludzkich skłonności i postaw moralnych i zredukowane do osiągnięcia rozkoszy seksualnej, występuje brutalność i poniżenie, wyzysk i pogarda, wulgarność i egoizm.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
"Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego" (Mk 10, 25). Słuchając podczas Mszy świętej tych słów z Ewangelii, nie wiem, dlaczego pomyślałem o papieżu i Watykanie i powiedziałem sobie, że pierwszym, który, być może, nie wejdzie do królestwa Bożego, będzie papież. Żyje on przecież ze swoimi współpracownikami wśród tych wszystkich bogactw, w tych pałacach... Jezus niczego nie posiadał. Myślę dziś o istotach ludzkich umierających z głodu i przywódcy Kościoła, który żyje wśród bogactw.
 
o. Mirosław Pilśniak OP
Znam pewnego "idealnego" ojca. Kiedyś przyszedł do mnie z pretensjami, że jego córki, zaangażowane wcześniej w duszpasterstwo akademickie, zaczęły brać narkotyki, weszły w skomplikowane związki i marnują sobie życie. On, Polak-katolik, wzorzec męskości i ojcostwa, spełnił wszystkie oczekiwania społeczne: był silny i bezkompromisowy...
 
Mirosław Rucki
Jak powinien zachować się ojciec, kiedy jego nastoletnia córka oznajmi, że jest w ciąży? Moim zdaniem powinien uderzyć się w piersi i powiedzieć: "Droga córeczko! Wybacz mi, że nie umiałem cię kochać! Wybacz, że nie umiałem okazać ci swojej miłości! Wybacz, że zmusiłem cię do poszukiwania miłości w łóżku tego faceta"...
 
 
___________________
 
 reklama