logo
Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Alfreda, Maksymiliana, Selmy, Eberharda – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wychowanie seksualne
materiał własny
 


Wychowanie seksualne

Dzisiaj szkoły uświadamiają seksualnie dzieci i młodzież. Jednak my, rodzice, mamy wiele trudności w wychowaniu ich do czystości.

Samo uświadomienie seksualne nie jest jeszcze wychowaniem seksualnym. Dzieci i młodzież winni stopniowo, w poszczególnych fazach rozwoju, otrzymywać pozytywne wychowanie seksualne. Jest ono jednym z podstawowych obowiązków rodziców. Żaden nauczyciel ani kapłan nie zdoła później nadrobić tego, co rodzice zaniedbują w tym względzie.

Oprócz wychowania seksualnego dzieci i młodzież mają otrzymać zasady moralności chrześcijańskiej, w tym obowiązek życia w czystości, w opanowaniu siebie, w samodyscyplinie. Bez zasad moralnych zbyt wczesne uświadomienie seksualne może wyrządzić wiele szkód - może zgorszyć, rozbudzić namiętności, narazić na zboczenia i rozwydrzenie seksualne.

Seks jest siłą twórczą. Jest on płodny i życiodajny. Właśnie dlatego człowiek dojrzały, w małżeństwie, korzysta z popędu płciowego w sposób odpowiedzialny. Tam, gdzie stosunki płciowe zostają wyrwane z całokształtu ludzkich skłonności i postaw moralnych i zredukowane do osiągnięcia rozkoszy seksualnej, występuje brutalność i poniżenie, wyzysk i pogarda, wulgarność i egoizm.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W kościele staram się brać czynny udział we Mszy świętej. śledzę obrzędy. Nie wszystko jednak rozumiem. Przed kilkoma dniami nie potrafiłam odpowiedzieć na zarzut znajomej, że całowanie ołtarza przez księdza na początku i na końcu Mszy jest przesadą, więcej: bałwochwalstwem, bo cześć oddaje się martwemu przedmiotowi. Co Ojciec na to?
 
Maciej Zinkiewicz OFMCap.

Drobnych przewin i większych grzechów w codziennym życiu małżeńskim nie brakuje. Nie sposób jednak ich uniknąć. Trzeba się z nimi zmierzyć. Jak bardzo istotna dla dobrego życia we dwoje jest umiejętność odpowiedniego ich przyjmowania

 

– mówi Ksawery Knotz, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin w rozmowie z Maciejem Zinkiewiczem OFMCap

 
Ksawery Knotz OFM Cap
W dziedzinie życia seksualnego trudno jest zachować wymagania moralności chrześcijańskiej i uniknąć grzechów. Moralizowanie, zachęcanie do zmiany seksualnych zachowań, stawianie surowych wymagań rozbija się często o niemożność ich zrealizowania. Bardzo dobra znajomość zasad Kościoła i szczera chęć przestrzegania przykazań Bożych nie rozwiązuje istniejących problemów seksualnych. 
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm