Katolik.pl - Wzięcie do nieba
logo
Sobota, 24 października 2020 r.
imieniny:
Arety, Marty, Marcina, Antoniego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wzięcie do nieba
materiał własny
 


Wzięcie do nieba

Czy wniebowzięcie Maryi jest legendą? Taki zarzut wysunął mój sąsiad, który jest zresztą bardzo pobożnym protestantem.

Dobrze, za Pan pyta, gdyż w odniesieniu do tego dogmatu nie ma bezpośredniego świadectwa Pisma. Tradycja poświadcza tę prawdę wiary dopiero od w. VI, najpierw w przekazach legendarnych, które choć pozbawione wartości historycznej, dają wyraz przekonaniu wiary. Znane od V stulecia święto Wniebowzięcia Maryi (15 sierpnia) wskazuje na trwające odtąd powszechne i zgodne przekonanie Kościoła. W swej treści dogmat o wniebowzięciu Maryi nie jest więc czymś nowym - chodzi tu o wielowiekowa tradycję. Ma ona swoje korzenie w całości Pisma Świętego. W tej prawdzie wiary nie chodzi o przekaz historyczny dotyczący czasu, miejsca (Jerozolima czy Efez?) i okoliczności wniebowzięcia Maryi z dusza i ciałem. Chodzi wyłącznie o przekaz wiary. Wniebowzięcie Maryi nie ma świadków. Jest dziełem Boga, ale nie wydarzeniem, którego datę może nam podać historia.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Bóg jest samoistnym poznaniem nieskończenie doskonałym. Poznanie to przyswajanie sobie przedmiotów poznania. Doskonałość poznania od strony podmiotu: u Boga jest to poznanie substancjalne - jest tym samym, co natura Boża, a nie jak u człowieka - jest czymś przypadłościowym. Doskonałość wiedzy Bożej to nieskończoność, wieczność, fizyczna niezmienność oraz wieczność.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Można się zgodzić, że podstawowym motywem wszelkich działań człowieka jest pragnienie szczęścia. Każdy, nawet nieświadomie, dąży do tego, co sprawia mu przyjemność, daje zadowolenie i radość, co jest w stanie zapewnić właśnie poczucie szczęścia. O ile te pierwsze terminy często wiążą się z pozytywnymi stanami cielesnymi i zmysłowymi, sugerującymi przejściowość, to "poczucie szczęścia" sugeruje pewną stałość i trwałość przeżycia...
 
Aneta Kania
Maryja robiła zwykłe rzeczy, ale w niezwykły sposób. Przyjmowała w swojej ludzkiej naturze i w swoim codziennym życiu łaskę Bożą, która jest życiem nadprzyrodzonym i już wiecznym. „Kto słucha słowa mego i wierzy [we Mnie], ma życie wieczne”, mówi Jezus; „ze śmierci przeszedł do życia” (J 5, 24).  

Z ojcem Pierre-Marie Delfieux rozmawia Aneta Kania
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー