logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
XIX Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich (4-6 XII)
 


Jak wyjaśniają organizatorzy, tegoroczne Forum zostało zaplanowane w kontekście oświatowej reformy programowej. - Stanowi ono w swej treści pogłębioną refleksję nad osobą, nad godnością osoby ucznia i nauczyciela w procesie edukacji. Oczekujemy na twórcze i przedsiębiorcze młode pokolenia, ale i odpowiedzialne – mówi s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich. - Człowiek jest osobą obdarzoną najwyższą godnością. Kształcenie ogólne musi uwzględniać tę podstawową rzeczywistość, jeżeli ma służyć prawdziwemu rozwojowi człowieka. Same kompetencje i umiejętności zdobyte w szkole nie zawsze służą rozwojowi osoby odpowiedzialnej za siebie, innych ludzi, za dobro wspólne - dodaje. Dlatego jako motto Forum organizatorzy wybrali słowa Jana Pawła II: „Kształtowaniu umysłu musi koniecznie towarzyszyć formacja sumienia i rozwój życia moralnego, a także wdrażanie do życia społecznego i otwieranie na sprawy całego świata”.

Dyrektorzy 500 istniejących w Polsce szkół katolickich rozpoczną obrady 4 grudnia (czwartek) o godz. 14.00. Wysłuchają relacji ekspertów na temat oświatowych projektów rozwiązań programowych, aby podjąć wspólnie zobowiązanie wspierania dzieci i młodzieży w dążeniu do pełnego rozwoju osobowego. Sięgając do bogactwa myśli pedagogicznej Kościoła, w szczególności Sługi Bożego Jana Pawła II, zastanowią się jak dążyć do osiągania twórczych i odpowiedzialnych postaw młodego pokolenia. Konferencję dyrektorów zakończy wspólna Eucharystia, sprawowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem przewodniczącego Rady Szkół Katolickich ks. dr. Sylwestra Jeża i modlitwa Apelu Jasnogórskiego.

W piątek o godz. 9.30 biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, będzie wraz ze środowiskiem szkół katolickich sprawował Eucharystię i wygłosi homilię.

Uroczyste otwarcie XIX Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich nastąpi o godz. 10.45 w Sali Papieskiej. Uczestnicy Forum wysłuchają pięciu referatów. Jako pierwszy głos zabierze biskup Stanisław Budzik, który będzie mówił o fundamentalnej sprawie w wychowaniu młodych – o tym, że wiarygodna jest tylko miłość. Z kolei ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, pełniący od października br. urząd sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, podejmie temat wpływu regulacji UE na systemy edukacji w państwach członkowskich.

„Tendencje współczesnej kultury a edukacja do twórczej i odpowiedzialnej postawy młodzieży” – to tytuł kolejnego referatu, który wygłosi dr hab. Wojciech Kudyba, polonista, profesor UKSW. Następnie głos zabierze prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego. W wystąpieniu skoncentruje się na roli kultury, która jest podstawą kształtowania odpowiedzialnych postaw twórczych, stąd potrzeba zakorzenienia w niej edukacji. Ostatni referent, ks. prof. Marian Nowak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podkreśli wagę koncepcji kształcenia dla kształtowania postaw aktywnych
i odpowiedzialnych wśród młodzieży.

Wieczorem uczestnicy Forum obejrzą film „Duśka”, poświęcony osobie prof. Wandy Półtawskiej. Dodatkowo przywołane zostaną wypowiedzi młodzieży na temat bohaterki filmu, na podstawie ankiety z tegorocznego, VIII Ogólnopolskiego Forum Młodzieży. Na projekcji obecna będzie także reżyser filmu, Wanda Różycka-Zborowska.

W sobotę o godz. 9.30 rozpocznie się Msza Święta, podczas której zostanie ponowiony akt zawierzenia szkolnictwa katolickiego w Polsce Matce Bożej Jasnogórskiej - Królowej Polski. Homilię wygłosi ks. prof. Marian Nowak.

Ważną częścią Forum będzie panel dyskusyjny. Poprzedzi go wykład o. Karola Meissnera, benedyktyna: „Czy jesteśmy bezbronni?”. Temat dyskusji nakreślają słowa Jana Pawła II: „Silni w swej tożsamości, bądźmy ludźmi dialogu i wielkodusznej współpracy w tym wszystkim, co jest prawdziwym wzrastaniem młodych”. W panelu udział wezmą: o. Karol Meissner, ks. prof. Marian Nowak, prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht, prof. Wojciech Kudyba, Katarzyna Zarzecka - wicedyrektor Diecezjalnego Zespołu Szkół Katolickich we Włocławku oraz Maciej Lekowski, student – absolwent szkół katolickich w Rzeszowie.

XIX Forum Szkół Katolickich zakończy rozesłanie nauczycieli z błogosławieństwem. Wcześniej uczestnicy przyjmą dokument końcowy Forum, skierowany do środowiska szkół katolickich.

W roku szkolnym 2008/2009 działa 500 szkół katolickich, kształci się w nich 54 153 uczniów. W szkołach katolickich zatrudnionych jest ogółem 9 182, 56 nauczycieli (3 650 osób w pełnym wymiarze godzin, 4 426, 34 osoby w niepełnym wymiarze godzin i 1 106,22 osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej - zlecenie).

Szkolnictwo katolickie w Polsce zrzeszone jest w Radzie Szkół Katolickich, która jest jednostką organizacyjną erygowaną przez Konferencję Episkopatu Polski w 1994 r. Rada stanowi przede wszystkim zorganizowaną formułę współdziałania i wspierania szkolnictwa katolickiego w zakresie organizacyjno-prawnym, formacyjno-dokształceniowym nauczycieli i programowym.

Zobacz także:
Statystyka szkół katolickich w Polsce
Rada Szkół Katolickich

(RSK/md © Biuro Prasowe KEP 2008)