logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
XVIII Dzień Papieski. Dziękujemy za św. Jana Pawła II
 


Dzień Papieski jest po to, abyśmy dziękowali za św. Jana Pawła II, poznawali jego naukę, to wszystko, co jako głosiciel Słowa Bożego mówił Kościołowi a także współczesnemu światu - podkreślił kard. Kazimierz Nycz inaugurując w bazylice Świętego Krzyża centralne obchody XVIII Dnia Papieskiego. W niedzielę rano przewodniczył tam uroczystej Mszy świętej. 
 
„Po zakończeniu pontyfikatu Jana Pawła II widzimy jak jego słowo było skuteczne w różnych wymiarach, jak zmieniało człowieka, ludzkie serca ale też struktury które pękały pod wpływem nauczania, pełnego miłości i pełnego Słowa, które niosło nadzieję i miłość” – powiedział kard. Nycz w homilii.
 
Metropolita warszawski zauważył, że skuteczne i żywe były słowa św. Jana Pawła II przyzywające Ducha Świętego, a wygłoszone w 1979 roku w Polsce. Jak podkreślił, to Słowo Boże przyjęte wówczas z wiarą, okazało się skuteczne, gdy wiele miesięcy potem Polska zerwała się ku wolności.
 
Skuteczne i żywe były również te słowa, które papież mówił do nas w latach 80. i na początku 90., kiedy ewidentnie pogubiliśmy się w wolności – zauważył kard. Nycz. „W jakimś sensie to pogubienie zawsze zagraża człowiekowi, w tym znaczeniu, że wydaje się nam, że wolność jest nam zawsze dana i to dana na zawsze. Tymczasem wolność jest nam zadana” – powiedział metropolita warszawski.
 
Kard. Nycz przypomniał, że podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku słowa św. Jana Pawła II były oparte o Dekalog, „bo nie ma wolności bez podstawowej prawdy, którą w moralności daje człowiekowi Bóg w przykazaniach”. Podobnie było w roku 1995, gdy papież mówił o Polsce, jako o swojej matce, o którą trzeba dbać. „Tą dbałością o ojczyznę, o matkę, ze strony św. Jana Pawła II była wówczas prawda, którą usłyszeli Polacy. Nawet jeśli nie wszystkim się to podobało, to było to słowo ostre z miłości” – podkreślił kard. Nycz.
 
Nawiązując do obchodzonego dziś 18. Dnia Papieskiego Kardynał podkreślił, że organizująca go Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od początku zdawała sobie sprawę, że na Polakach spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci, dzieła, osoby ale także nauczania św. Jana Pawła II. Czas bowiem zaciera ślady tego pontyfikatu i ciągle trzeba go przybliżać nowym pokoleniom, zwłaszcza po śmierci św. Jana Pawła II.
 
Kard. Nycz podkreślił, że w Dniu Papieskim jest także coś konkretnego – to program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” skierowany do uczniów i studentów, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin, ale są bardzo zdolni i bez pomocy nie mogliby trafić do najlepszej szkoły czy na dobre studia, by „być w społeczeństwie zaczynem mądrości” – powiedział Kardynał.
 
Przypomniał, że w całej Polsce będzie dziś można spotkać wolontariuszy, którzy zbierać będą ofiary na program stypendialny. Dzięki temu 2 tys., młodych ludzi będzie mogło kontynuować swoją edukację. Kard. Nycz dodał, że w ten sposób budujemy prawdziwy, żywy pomnik, złożony z młodych, którzy pragną służyć swoją mądrością i miłością papieżowi, Kościołowi i naszej ojczyźnie.
 
W ramach centralnych obchodów XVIII Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert galowy, na który przybędą goście z całej Polski.
 
KAI/awo
www.archwwa.pl