logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Z Janem Pawłem II jesteśmy świadkami Bożego Miłosierdzia
 


16. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II trwa w czwartek, 13 października na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. Mimo niesprzyjającej, jesiennej pogody na placu przed Szczytem zgromadziło się ok. 18 tys. dzieci i młodzieży, reprezentującej 420 szkół z całej Polski, a także delegacja z Wilna. Przybyli uczniowie, nauczyciele, katecheci, kapłani, a także rodzice uczniów. W czasie Mszy św. wystawiono ok. 370 pocztów sztandarowych. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II. 
 
„Przesłanie pielgrzymki mogło być tylko jedno, Boże Miłosierdzie – mówi Zbigniew Gumiński, inicjator powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – Ten kult Bożego Miłosierdzia, który wśród naszego narodu, z prośbą o rozszerzanie go na cały świat, nasz Patron zasiał, chcemy tym żyć i to rozwijać. Jako namacalny znak tego włączenia się w ten nurt chcieliśmy w tym roku przekazać naszą pomoc finansową dla hospicjum dziecięcego na Podkarpaciu, ale także dla rodziny repatriantów z Kazachstanu”. 
 
„Jest tutaj młodzież z całej Polski, ale mamy też taki łącznik, jeśli można mówić o miłosierdziu, z Wilnem - poprzez progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie – wskazuje Zbigniew Gumiński – Jest to dla nas szczególnie ważne, że możemy być razem z Wilnem u stóp Matki Bożej, Królowej Polski, tu, dokąd prowadził nas Jan Paweł II”. 
 
Nawet pogoda, która nie dopisała dziś pielgrzymom, nie zniechęciła ich, by licznie przyjechać jako wspólnota szkół im Jana Pawła II na Jasną Górę. „Jeśli chodzi pogodę, to myślę, że nie ma to znaczenia – mówi Zbigniew Gumiński – Większe problemy były z datą, ale myślę, że je już przezwyciężyliśmy, bo postanowiliśmy jednak, żeby nie przyjeżdżać bezpośrednio przed Dniem Nauczyciela, tylko troszeczkę wcześniej będą te pielgrzymki, dlatego że jest więcej chętnych niż może przyjechać, i jesteśmy przekonani, że od przyszłego roku będzie nas jeszcze więcej. A że jest to ważne, to powiem tak: jest szkoła, która dokładnie liczy 164 uczniów, a przyjechało na Jasną Górę 161 osób. Jest wiejska szkoła, która liczy 30 uczniów, a przyjechało 80 osób, co oznacza, że przyjechali ze swoimi rodzicami, ze swoimi dziadkami. To dla nas świadectwo, że Matka Boża u nas w Polsce jest bardzo ważną Przewodniczką, a Jan Paweł II wskazując na Nią miał rację, tu właśnie jest serce narodu polskiego”. 
 
„Po raz 16. pielgrzymujemy na Zjazd Rodziny Szkół Jana Pawła II, od 20 lat jesteśmy już w Rodzinie i w tym roku pięknie świętujemy rocznicę nadania imienia. Mamy pomnik Jana Pawła II postawiony przy szkole. Jeździmy na różnego rodzaju konkursy, pielgrzymujemy szklakiem Jana Pała II, a w szkole mamy cel, żeby być godnymi uczniami i naśladowcami Jana Pawła II – mówi Bożena Ryczan, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Orzechowcach, arch. przemyska – Dla mnie Jan Paweł II to była niezwykła osoba. Ja bardzo wierzę w Jana Pawła II, w jego świętość, ponieważ byłam bardzo chora, ale dzisiaj nie ma znaku po mojej chorobie, i uważam, że wszystkie te łaski, które otrzymałam, to otrzymałam za wstawiennictwem Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest wielkim autorytetem dla mnie, a zarazem tym świętym, do którego codziennie się modlę i proszę nie tylko za siebie, za rodzinę, ale i za szkołę”. 
 
„Chodzę do szkoły w Orzechowcach. Dla mnie Jan Paweł II jest wzorem do naśladowania, szanuję go za jego więź z Bogiem, za to, że jest dobry, szczery” – mówi Milena Gorczyca. 
 
„Jest wzorem do naśladowania. Bardzo ujęło mnie w nim to, że bardzo starał się pomagać biednym ludziom, nie patrzył na rasy, kolor skóry” – wyjaśnia Marcin Kurasz. 
 
„Dla mnie Jan Paweł II był i jest nauczycielem, którego bardzo chciałabym naśladować” – dodaje Gabriela Jasińska. 
 
„W tym roku piszę maturę, i z perspektywy tych lat, kiedy chodziłam do tej szkoły, wiem, że Jan Paweł II był dla nas opiekunem. I ja staram się zawierzać mu swoje modlitwy, wiem, że mam w nim oparcie. I jestem dumna z tego, że chodziłam do tej szkoły, bo naprawdę to był człowiek, o którym należy mówić, o którym należy pamiętać” – zaznacza Katarzyna Jasińska, absolwentka Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Orzechowcach. 
 
„Jan Paweł II jest dla mnie i dla wszystkich uczniów naszej szkoły przewodnikiem życiowym. Jego słowa prowadzą nas przez nasze życie. W szkole jest mnóstwo cytatów, i przechodząc przez szkołę cały czas możemy je sobie utrwalać, i one kształtują nasze serca – opowiada Michał Konieczny – To, że jestem uczniem szkoły Jana Pawła II, zobowiązuje mnie do kontynuowania tego, co Jan Paweł II chciał zrobić tutaj na ziemi, myślę, że nie wszystko mu się udało, i zostawił to dla młodzieży szkół pod jego imieniem”. 
 
posłuchaj rozmowy z uczniami Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Orzechowcach 
 
 
O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Koncelebrowali licznie kapłani, wśród których byli m.in.: ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz ks. Marcin Janocha, kapelan prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. 
 
Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry, związany z Pielgrzymką Rodziny Szkół Jana Pawła II niemal od samego początku. „Witam was i pozdrawiam gorąco, cieplej niż na dole, cieplej niż tu, na górze, a zapewniam, że tu jest dwa razy chłodniej na wietrze, tak że możecie nam współczuć. Ale z drugiej strony możecie pozazdrościć, kiedy my spoglądamy na tak piękną rzeszę rozradowanych młodych ludzi ze szkół im. świętego Jana Pawła II – mówił o. Matecki – Uświadamiamy sobie, że jest z nami Matka Boża, do której przybyliśmy, jesteśmy u Niej w domu. Uświadamiamy sobie, że jest z nami święty Jan Paweł II, nasz Patron, który jest z wami na co dzień w szkołach, w waszej nauce, a dzisiaj jest tutaj prawdziwie obecny w tajemnicy świętych obcowania. I ta więź szczególnie wyrażona jest przez obecność relikwii Ojca Świętego tu, na ołtarzu”. 
 
Słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowane do pielgrzymów odczytał ks. Marcin Janocha. „Uważam za niezwykle ważne, że polscy pedagodzy w kraju i na obczyźnie dbają o przekazywanie następnym pokoleniom zasad, które głosił papież Polak, a w których wzrastali nasi przodkowie. Gorąco dziękuję wszystkim, którzy kultywują to wielkie i dobre dzieło, jestem bowiem przekonany, że procesowi edukacji sprzyja jednoczesna formacja duchowa” – napisał prezydent RP. 
 
„Przez wieki młodzi Polacy uczyli się w szkołach parafialnych i zakonnych, a także na uczelniach katolickich, i także teraz nie brak w naszym kraju placówek, zarówno kościelnych jak świeckich, które w swojej pracy odwołują się do tego kanonu wartości, wśród nich zaś ważne miejsce zajmuje cała wielka Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. Chcę dzisiaj z serca życzyć wszystkim Państwu, aby podejmowane wysiłki nadal przynosiły dobre owoce. Niechaj w szkołach noszących imię papieża Polaka, wzrastają kolejne roczniki młodych ludzi, idących przez życie wierni zasadom jego przesłania” – podkreślił w liście prezydent RP. 
 
„Ojciec Święty Jan Paweł II prosił nas wszystkich o to, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie, prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. A Ojciec Święty Franciszek podczas pięknego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie prosił o to, aby każdy z nas żył uczynkami miłosierdzia. Ojciec Święty mówił, miłosierdzie ma młode oblicze” – przypomniał w homilii bp Henryk Tomasik. 
 
„Ten rok przeżywamy w duchu refleksji nad tym wymiarem nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, ten Dzień Papieski jest zachętą do tego, aby być świadkiem miłosierdzia, czyli kimś, kto czyni tak, jak Pan Jezus nas nauczał i czego Pan Jezus oczekuje. Tu na Jasnej Górze prosimy Matkę Najświętszą o pomoc, aby żyć tak, jak Maryja (...), aby naśladować Pana Jezusa przez nasze czyny dobroci. To jest nasze wielkie zadanie” – podkreślił kaznodzieja. 
 
W czasie modlitwy miało miejsce odczytanie Aktu Zawierzenia Matce Bożej, listu do Ojca Świętego Franciszka, poświęcenie pamiątkowych różańców z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Przed Eucharystią została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę, 12 października wieczornym nabożeństwem różańcowym. Następnie był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bp Henryka Tomasika. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com