logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Z Maryją módlmy się o jedność Narodu
 


Wieczorna Msza Święta z homilią metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo oraz Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bpa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka uwieńczyły obchody jasnogórskich uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
 
Eucharystia została odprawiona o godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „Zebrani u stóp Jasnej Góry, pragniemy dziękować Bogu za dar Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Niech Ona po drogach naszego ziemskiego życia wszystkich nas bezpiecznie prowadzi ku niebu” - powiedział o. generał. 
 
Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. 
 
W homilii abp Wacław Depo mówił: „Dzisiejsza uroczystość potwierdza, że kto w Chrystusie pokłada nadzieję, żyć będzie pomimo przemijania i śmierci. Do nas należy przyszłość już bez bólu, bez płaczu i śmierci. Maryja jest pierwszą zbawioną i pierwowzorem tego, co Bóg pragnie uczynić dla wszystkich swoich dzieci, a mianowicie zapewnić życie i to życie szczęśliwe na wieczność”. 
 
„Człowiek jest wolny, może przyjąć ten zamysł Boga albo go odrzucić. W naszej wolności jesteśmy stale kuszeni przez zmiany w mentalności, i tym samym wprowadzeni w cywilizację śmierci” – zaznaczył kaznodzieja, a przypominając słowa św. Jana Pawła II przestrzegał: „Nie przyjmując Chrystusa, rzucamy się w życie jak w błoto, z którego nie tylko nie wychodzi się czystym, ale czyni się je bezsensownym i bez celu”. 
 
„Dzisiejsze ‘magnificat’, które przed chwilą odczytaliśmy po raz kolejny, jest przeciwne tej pesymistycznej wizji człowieka i świata” – podkreślił abp Wacław Depo. 
 
Na zakończenie Eucharystii abp Wacław Depo powiedział: „Dzisiaj w godzinach popołudniowych z rąk sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego otrzymałem podziękowanie w imieniu prezydium KEP na moje ręce zarówno dla Komitetu Organizacyjnego Pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka na Jasną Górę, jak również w stronę zakonu z ojcem generałem Arnoldem i ojcem przeorem Marianem na czele”. Następnie arcybiskup ponownie w swoim imieniu, w duchu listu pasterskiego, który skierował do diecezjan w ubiegłą niedzielę, wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wizyty papieskiej w Częstochowie. 
 
Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka, śpiewy poprowadził o. Sebastian Matecki. 
 
W ramach obchodów uroczystości po południu, o godz. 14.00, na Wałach jasnogórskich odprawiona została Droga Krzyżowa, którą poprowadził o. Wojciech Dec wraz z duszpasterstwem „Hale”. O godz. 18.30 w bazylice rozpoczęło się Nabożeństwo Eucharystyczne. Przewodniczył mu o. Mariusz Tabulski, definitor Generalny Zakonu Paulinów. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
 
W Dniu Święta Wojska Polskiego, tradycyjnie na wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego, zgromadziło się Wojsko Polskie. Rozważania apelowe wygłosił bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Apel Jasnogórski rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Bogurodzicy. 
 
„Maryjo, wspieraj nas, abyśmy jako naród chcieli być jedno – prosił bp Józef Guzdek – Przed Twoim obliczem królowie i władcy prosili o wsparcie i siły do zwycięstwa. Z Twoim wizerunkiem wyhaftowanym na sztandarach żołnierze wyruszali do boju ucząc się od Ciebie męstwa i odwagi, niezłomności i determinacji niezbędnych w walce o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny”. 
 
Biskup polowy zachęcił, aby przed obliczem Maryi modlić się o jedność narodu. „Maryjo, wspieraj nas, abyśmy jako naród chcieli i umieli być jedno. Zaszczep w nas pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli. Spraw, abyśmy z Twoją pomocą, w zgodzie i we współpracy pisali dalsze dzieje naszego narodu. Pomóż nam z największym poświęceniem i oddaniem służyć Bogu i Ojczyźnie” - zaapelował. 
 
Wspólnie z biskupem Guzdkiem modlili się m. in. abp Wacław Depo, biskup archidiecezji częstochowskiej oraz kapelani ordynariatu polowego. Podczas Apelu jasnogórskiego obecni byli generałowie WP, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy wojska. Wielu żołnierzom obecnym w kaplicy Cudownego Obrazu towarzyszyły ich małżonki. Obecne były kompanie honorowe żołnierzy jednostek z Lublińca oraz Tarnowskich Gór, a także poczty sztandarowe. Po modlitwie biskupi udzielili zebranym pasterskiego błogosławieństwa. 
 
 
za: www.ordynariat.wp.mil.pl