logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Paweł Zuchniewicz
Zagadka Opus Dei
Idziemy
 



 Raphael Pich ma 78 lat. Hiszpan, a właściwie Katalończyk, który zamiast wizytówek rozdaje zdjęcia: widnieją na nim jego żona, on sam oraz... szesnaścioro ich dzieci! Pierwszy raz spotkałem Raphaela mniej więcej dwa lata temu w ośrodku Opus Dei przy ul. Górnośląskiej w Warszawie. Chciał wyspowiadać się po hiszpańsku, potem wracał na spotkania szkoleniowe rozpoczynającej działalność w Polsce Akademii Familijnej.
 
Inicjatywa dla rodziców
 
Kilka miesięcy temu znowu spotkałem się z Raphaelem. W czasie blisko godzinnego wywiadu potwierdziło się to, co uderzyło mnie już wtedy: o każdej porze dnia, także w chwilach, gdy każdy człowiek ma prawo być zmęczony i nieskory do życia towarzyskiego, Pich promieniuje radością, tą radością  wewnętrzną, widoczną w całym zachowaniu i wszystkich gestach człowieka.
 
Potwierdzają to Ania i Janusz Wardakowie, którzy gościli go u siebie w  domu podczas jego pierwszej wizyty w Polsce. Nie mogli się nadziwić, skąd w tym starszym człowieku bierze się tyle siły i pogody ducha. – Po całym dniu współprowadzenia i uczestnictwa w wykładach, późnym wieczorem, gdy wszyscy nawet wiele młodsi uczestnicy kursu byli zupełnie wykończeni, on wciąż pytał „co jeszcze mógłbym zrobić?”. Potrafił do pierwszej w nocy planować szczegóły kursu dla rodziców na następny rok. A nazajutrz wstawał wcześnie rano, aby poświęcić pół godziny na modlitwę i przygotować się do całego dnia pracy – opowiadają.
 
Raphael jest współzałożycielem Międzynarodowej Federacji na Rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD), która na całym świecie zajmuje się organizowaniem kursów dla rodziców pragnących doskonalić swoje umiejętności wychowawcze. Dlatego przyjechał do Polski. Tylko na weekend, ponieważ to jego zajęcie „po godzinach”. Wciąż jest aktywny zawodowo, a oprócz pracy w swoim CV może wymienić prowadzenie wykładów w prestiżowej IESE Business School i naturalnie wspólne z żoną wychowanie licznej gromady dzieci.
  
 
1 2  następna
Zobacz także
Hagiographus
Brat Klaus - Mikołaj z Flüe - żył w czasach późnego średniowiecza i był typowym szwajcarskim - dość zamożnym - chłopem. Ożenił się w wieku 30 lat. Miał kochającą żonę i dziesięcioro dzieci. Choć nigdy nie chodził do szkoły, z uwagi na mądrość, roztropność, uczciwość i silny charakter powierzano mu ważne funkcje społeczne - był członkiem rady i sądu kantonu Obwalden...
 
ks. Leszek Rasztawicki

W niedzielę poprzedzającą uroczystość Narodzenia Pańskiego słyszymy proroctwo Micheasza z VIII wieku przed Chrystusem, odnoszące się bezpośrednio do narodzin Mesjasza. Mamy w pamięci słynne proroctwo Izajasza, również z VIII wieku przed Chrystusem, zapowiadającego przyjście Mesjasza z pokolenia Dawida, narodzonego z Dziewicy, który nazwany będzie Emmanuelem - Bogiem z nami, Bogiem pośród nas (Iz 7,14). Prorok Micheasz dodaje do tego proroctwa ważny szczegół, a mianowicie objawia miejsce narodzenia Mesjasza, które znamy jako Betlejem.

 
ks. Tomasz Bieliński
William nie był praktykującym katolikiem, za to świetnie sobie radził z praktyką dyplomatyczną. Jego życie zmieniło się, gdy pewnego dnia trafił do spowiedzi do… Jana Pawła II. Spowiedź nie załatwiła wszystkiego, ale zmobilizowała Williama do podjęcia konkretnych decyzji, jego postawa i zmiana sposobu życia stanowią dobry przykład.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS